| SaveTheNature a întrebat:

Nici nu stiu la ce sectiune sa pun intrebarea asta. Dar poate am nimerit sectiunea.
Intrebarea mea este urmatoarea.:
Sunt blond (un blond argintiu ) cu ochi albastri(micuti). Acest aspect fizic, nu e specific romanilor -romanii sunt mai degraba brunetei cu ochi caprui. 9mai ca turcii, ca bulgarii)
Totusi care ar putea fi radacinile romanilor BLONZI CU OCHI ALBASTRI?

Răspuns Câştigător
| millyca a răspuns:

Radacini nordice, din zona Scandinaviei, in principiu, in cazul romanilor ajunse aici pe filiera slava - ruseasca. Dar vezi ca dacii erau si ei mai repede blonzi decat cum sunt romanii de astazi, iar Iulius Cezar a fost si el tot blond, se zice.

3 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Eu stiu ca sunt multi nemti care sunt blonzi cu ochii albastri.

| Iunona a răspuns:

Parintii blonzi cu ochii albastrilaughing.
Poporu roman e un mozaic. A inghitit mulet culturi. Sa nu uitam ca a fost asediat de romani la un moment dat si cei din Roma nu erau prea bronzati. Zic si eu din ce am citit, nu am baut o bere cu Traian sau Decebal. Pareau pedofili.

| cutremur a răspuns:

I fi ceva pui de yetilaughing... oricum tovarase. fetelor le plac argintiii astiabig grin