| RuskiAlex a întrebat:

Niste romane scurte va rog

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nuntă în cer/Mircea Eliade (144p), Domnișoara Christina (roman fantastic, Mircea Eliade 160p), Maitreyi/ Mircea Eliade (200 pag), Micul prinț/Antoine de Saint-Exupery (120 pagini), Creanga de aur/ Mihail Sadoveanu (216p), Baltagul/Mihail Sadoveanu (204p), Alchimistul/Paulo Coelho (224 pagini), Amândoi/Liviu Rebreanu (roman polițist, 170p), Isabel si Apele diavolului/Mircea Eliade (208p), Declarație de dragoste/George Șovu (120p), Un cățel numit Grk de Joshua Doder (271p), Sayonara de James A. Michener (160p), Dama cu camelii/Al Dumas fiul (230p), Îngerul păzitor/Danielle Steel (175p), O plimbare de neuitat/Nicholas Sparks (190p).

12 răspunsuri:
| Lostlyric a răspuns:

Problema e ca prin "roman scurt" nu stim daca te referi la numarul paginilor sau complexitatea operei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lostlyric):

De obicei, cei ce vor un roman scurt, se referă la numărul de pagini, probabil au vreo temă. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Kafka - Procesul
Camus - Străinul
Orwell - 1984, Ferma animalelor
Marchizul de Sade - Justine

| 1231242 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce ar citi despre niște animale amărâte într-o fermă?

| anonim_4396 a răspuns (pentru 1231242):

Hai că m-ai făcut să râd. laughing))

| 1231242 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, presupun, apreciez!

| Lostlyric a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi place tare raspunsul tau, dar alea numai romane scurte nu sunt. laughing Daca ii dai numarul paginilor si ii explici intriga, o sa-si dea cu coatele in genunchi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lostlyric):

În afară de 1984, pe restul le-aș numi nuvele. laughing Mai greu de înțeles, dar scurte. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lostlyric):

Spre exemplu, îi puteam recomanda în loc de Justine, 120 zile ale Sodomei, dar a vrut scurte. laughing

| Lostlyric a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca te referi numai la operele lui Orwell, nici Zile Birmaneze nu e tocmai un roman scurt, si nici o nuvela.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lostlyric):

I-am dat și titluri, la Zile Birmaneze încă n-am ajuns, le-am citit pe cele două și Omagiu Cataloniei. big grin

| Karol1877 a răspuns:

Cartea de nisip - Borges