| Steam321 a întrebat:

No buna seara, as vrea sa învăț limba franceză, intrebarea mea este franceza este o limba grea?
Engleza nu s-a prins nici o boabă de mine... poate am șanse la franceza

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Mi se pare mult mai grea decât engleza, cel puțin la partea audio, e imposibil uneori să înțelegi ce zic ăia prin filme, dintr-o respirație a zis o propoziție întreagă, leagă cuvintele mega dubios între ele. În rest o să-ți fie ușor cu vocabularul pentru că multe cuvinte seamănă cu ale noastre, la gramatică e ușurică pentru că în mare trebuie să înveți doar reguli, nu prea sunt chestii să stai să le gândești cum e cu timpurile la engleză.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In primul rand observ ca nimeni nu a scris ca limba franceza este o limba latina ca si limba romana,asta inseamna vocabular comun in mare procentaj, ceea ce ajuta foarte mult, gramatica difera pentru ca gramatica din lb romana a fost influentata de gramatica slavica, practic romana este cea mai grea limba latina gramatical vorbind, conteaza cel mai mult cum inveti o limba, ai nevoie de vocabular si de context, daca nu inveti cuv noi mereu si nu le folosesti vei uita cuvintele
recomand https://www.memrise.com/course/131111/5000-most-common-french-words/
inveti 4,5 cuv per zi cu repetare apoi timp de 3 zile apoi le muti in arhiva, folosire cuvinte, scrii propoziti, citesti mici poezi, vezi desene animate, piese in franceza cu versuri in romana, mici seriale in franceza cu sub in ro repetare timp de 5 zile acelasi serial, atentie la scene, daca urmezi ce am scris eu in 6 luni ai b1, 5 ore pe zi

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Cursuri audio Limba Franceza - Eurocor vrei?

| Plato a răspuns:

Ii gre' un pic, da amu' no, tulai Domne, daca-ti place sigur poti. Ca engleza sigur e mai grea, dar poate ti se potriveste mai bine.

| Beyou799 a răspuns:

Franceza este mai usoara ca si gramatica dar mai grea ca si pronuntie.

| Adry05 a răspuns (pentru Beyou799):

și ca scris e groaznică de multe ori

| Beyou799 a răspuns (pentru Adry05):

Mi s-a marut mai simpla ca si gramatica, dar oricum, nu m-am apucat sa o invat, nu-mi va iesi vreodata pronuntia aceea, si la scris, poate te referi la cuvinte, accente, asta asa e!

| fanernest123 a răspuns:

Nu e grea, se aseamănă în multe privințe cu româna și cu celalte limbi romanice. Pune-te pe treabă și o să vezi că o să-mi dai dreptate.
Nu pleca la drum cu gândul că e grea sau că nu o să reușești să înveți nimic. happy

| Jenga a răspuns:

Franceza e naspa rau, efectiv engleza e la fiecare pas, poti invata din seriale, filme, meme uri =]].
Poate ca pur si simplu nu te pricepi la alte limbi straine.
Dar daca chiar iti doresti sa inveti o limba straina, fa ti de cap happy

| Alexandru_Chitu_1986 a răspuns:

Ba...Da,franceza e o limbă grea. Eu nu am reusit sa învăț franceza. Din potriva eu o urăsc. Efectiv nu o pot invata, e prea grea pentru mine. Dar engleza am invatat-o. Sfatul meu este ca daca iti place si vrei sa o înveți vei reusii. Încearcă să faci ce iti place. Baftă.