| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu ce facultate sa aleg dintre Informatica si Politehnica-Automatica si calculatoare-sectia tehnologia Informatiei,e cineva de aici la vreuna din ele sa-mi dea niste sugestii, pareri?

10 răspunsuri:
| KittyHHk a răspuns:

Hei! Sunt clasa a XII-a si mi-am pus si eu intrebarea asta. Depinde ce anume vrei, daca vrei programare atunci nu are rost sa te incurci cu politehnica, unde se face si fizica si alte chestii care nu-ti vor folosi. De asemenea, daca vrei sa te ocupi de partea hardware nu ai ce cauta la Info.

| PaulCCraciun a răspuns:

Eu sunt la AC, la specializarea CTI ( calculatoare si tehnologie informatiei, asta primii 2 ani) sunt in anul 3 ( sectia Calculatoare ). ce pot sa zic decat ca, depinde de ce vrei sa faci in continuare, dar si la AC faci destula programare dar si hardware ( vorbesc de CTI nu IS ). adevarat ca in primul an sunt materii de liceu mai mult, algebra, analiza, fizica, electrotehnica, un fel de logica ( se numeste de fapt matematica discreta ), si se incepe cu programarea. din anul 2 apar materii de hardware, gen electronica digitala, unde programezi difertie circuite sa faca diferite operatii, chestii de genu. nici in anul 2 nu vei duce dorul programarii, vei face limbaje precum Java, C/C++ plus altele daca te intereseaza. acum in anul 3 sunt deja chestii palpabile ( sa zic asa ) adica lucrezi efectiv cu circuite, procesoare, le programezi si alte chestii diverse. din cate stiu si am mai aflat, aici la AC ai mai multe posibilitati pentru viitor, facultatea are legaturi puternice cu Continental, Microsoft, Tenaris si multe alte firme, schimb de experienta cu alte facultati de renume din europa/america.
Ca o parere in ceea ce priveste dificultatea, primul an e aproape "criminal", deoarece, de obicei, se "triaza" studentii, adica cei care iau in gluma "studentia", se vor trezi la final cu ceva restante pe cap, si cand te duci la reexaminare, de cele mai multe ori subiectele sunt ceva mai dificile ( vorbesc din propria experienta laughing ), dar e si primul an, dureaza ceva timp pana se face acomodarea cu stilul de facultate, profesori suciti/dezinteresati ( nu toti, fireste), ore pana la 8 seara si alte chestii. deja din anul 2, totul va parea ceva mai usor de abordat.
Cu toate ca eu sunt la C si nu la TI, astea 2 specializari nu difera aproape deloc decat abia in anul 4, TI se bazandu-se mai mult pe soft; de exemplu, singura materie care difera in semestru 1 an 3 este ca la TI se face o materie numita "tehnologii internet" ( in linii mari, vei face site-uri, si tot legat de site-uri, baze de date, grafica etc., ca limbaje de programare folosind PHP, Mysql, Javascript si cateva altele, stiu pentru ca asta am facut eu la practica), iar la C se face o materie numita "proiectarea sistemelor digitale", si banuiesc ca iti poti imagina in linii mari cam cu ce se mananca.
Eu zic sa te gandesti foarte bine unde vrei sa mergi, sa nu te trezesti dupa si sa spui ca vrei la alta facultate, nu pentru ca ar fi o mare tragedie, dar e timp irosit, am destui colegi in aceasta situatie. Cat despre salariile intr-un astfel de domeniu, nu are rost sa vorbesc. Meseriile sunt foarte variate ( in comparatie cu ce poti face daca termini Info), de aici poti lucra ca programator, proiectezi circuite, proiectezi sisteme, daca iti place lucrul cu grafica(AutoCAD de ex)/editare de imagini ( dar nu chiar Photoshop, ca sa fim clari laughing ), poti avea si aceasta posibilitate. Scuze pentru topic-ul lung ( si pentru eventualele greseli de scriere), dar nu puteam descrie in 3 randuri.

| akadeaa a răspuns (pentru PaulCCraciun):

Intelegthinking dar cu timpul liber cum e? am auzit ca nu prea exista asa ceva la AC, dar apropo in ce oras?

| PaulCCraciun a răspuns (pentru akadeaa):

Eu sunt din Iasi. cat despre timp liber, ( eu tocmai ce am ajuns de la facultate, pe la 8 si ceva, iar acum citesc o lucrare de laborator pentru maine laughing, deci...) depinde totul de tine, de cum ti organizezi timpul. Eu personal, nici nu m-am omorat cu invatatul dar nici nu eram pe langa, undeva above average sa zic asa. cum fac si acum de exemplu, ajung acasa, mananc ceva, dupa care rasfoiesc putin un curs/lucrare de laborator pentru a 2-a zi sau din zilele anterioare, fapt aparent nesemnificativ, dar care iti poate aduce cateva ore bune de relaxare intr-un weekend. dupa cum stii/banuiesti, cursurile sunt facultative, dar eu le recomand din 2 mari motive, unu, sunt destule chestii care nu le vei intelege doar citind cursul colegului, iar doi ( cel mai important laughing ) multi profesori ofera 'bonusuri' pentru studentii cu o prezenta rezonabila la curs, bonus care se simte la media finala.
cum am spus si mai sus, data fiind lenea care uneori m-a lovit fara mila, neintelegerea anumitor bucati de materie, m-am trezit si eu cu 2 restante, dar lucrul asta nu e chiar asa de speriat. In anul 1, din 160 de stundeti, cam 90% au avut cel putin 2 restante, unul din motive fiind acea "triere" de care ti-am spus in comment-ul anterior.
se vor organiza destule petreceri prin cluburi cu colegii din an ( eu personal nu am fost de prea multe ori, nu agreez cluburile), intalniri chestii de genu; deci iesiri cu colegii vor fi, acum, ti-am zis depinde de tine de cum iti organizezi timpul. Chiar un coleg imi spunea zilele trecute, ca nu stie cum de eu am timp sa mai vad un film, sa dorm si alte activitati extra-scolare de genul asta laughing, iar el abia daca are timp sa manance, deci...trage tu concluziile.
daca mai vrei detalii/sfaturi/etc, imi poti lasa pe privat id-ul tau si mai vorbim.

| Monyyyyy a răspuns (pentru PaulCCraciun):

As vrea sa te intreb ceva si eu as vrea sa ma duc acolo, dar sunt la profil tehnic si fac matematica m2 as dori la politehnica la electric ca si profilul meu ce fel de matematica e acolo?

| PaulCCraciun a răspuns (pentru Monyyyyy):

Salut. Daca vrei sa vorbim mai pe indelete, ma gasesti pe FB ( Paul Craciun, mai este unul care are poza de profil calare pe-un bemveu, nu-s eu ala happy ). Am si uitat de TPU, am ramas surprins cand am vazut notificare pe mail laughing.

| Monyyyyy a răspuns (pentru PaulCCraciun):

Esti cel de langa o femeie?

| Monyyyyy a răspuns (pentru PaulCCraciun):

Imi poti da link-ul? de la Facebook

| iEmi a răspuns (pentru PaulCCraciun):

Salut Paul! As dori sa iti pun cateva intrebari legate despre CTI. Imi poti lasa o adresa de email sau Facebook?