| Anniarx a întrebat:

Nu stiu ce facultate sa urmez, sunt indecisa si am nevoie de ajutor. Sunt clasa a XI-a la filologie-engleza intensiv- de-aici va puteti da seama cat de nepriceputa sunt la matematica si alte stiinte exacte-. Stiu ca este momentul sa ma decid pentru ca, in genere, in perioada asta incep pregatirile, meditatiile(daca este cazul), insa inca nu m-am hotarat ce vreau sa fac, ce-mi place, la ce ma pricep. Probabil ca sunt multi elevi in situatia asta, asa ca as aprecia daca m-ati ajuta cu cateva sfaturi.
Imi place sa scriu, sunt destul de creativa si ma exprim, zic eu, cu usurinta. As putea spune ca am o personalitate artistica, am cochetat si cu cateva ore de canto(imi place si asta). Dar ce pot face? Am inteles ca un candidat ideal la Jurnalism (la asta m-am gandit prima oara) trebuie sa fie un spirit pragmatic, sa fie bine ancorat in realitate. Nu stiu daca imi lipseste asta sau daca, pur si simplu, aleg sa traiesc intr-o lume mai putin exacta.
Astept propunerile voastre. Poate chiar sunteti studenti la Jurnalism sau la oricare alta facultate care se bazeaza pe trasaturile mai sus mentionate.

1 răspuns:
| Anamariaandrei a răspuns:

Buna,buna! Tot clasa a XI a sunt si eu, doar ca in alta situatie.Eu sunt la economic-contabilitate, chiar daca nu prea imi place matematica.In fine...ideea e ca si mie mi-ar placea sa dau la Jurnalism, dar nu stiu daca o sa ma descurc, adica nu stiu "cu ce se mananca" pentru ca sunt si la economie. Oricum, pentru tine cred ca este o alegere potrivita, mai ales dupa profilul din liceu.Sau mai poti da la Drept.De ce nu? Important e sa-ti placa si ...sa te si pricepi putin.In rest, toate bune si frumoase.