| adinacristinaalina a întrebat:

Nu stiu ce sa fac. Sunt clasa a 12 a si am note extrem de mici la matematica. Nu pot creste in testele de antrenament peste 3.50. Fac si meditatii. Nu stiu ce sa mai fac...

Răspuns Câştigător
| StoicAnalysis a răspuns:

Intreaba ca "tiganul" de fiecare data cand nu intelegi ceva. Si roaga meditatorul sa iti explice de exemplu: "De ce trebuie sa ridic la patrat in situatia asta?" sau "De ce aici vine minus si nu plus?", etc. Orice te nelamureste, intreaba. Chiar si daca iti raspunde ca la prosti, intreaba iar si iar, pana pricepi cum rezolvi o integrala sau o derivata, etc...

| StoicAnalysis a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Scopul meditatorului este sa te faca sa intelegi pasii problemei si cum sa aplici anumite formule. Eu mi-am batut capul 2 saptamani de exemplu ca sa aflu ca : (a - b)2 = a2 - 2ab + b2
sau (a + b)2 = a2 + 2ab + b2. Astea fiind doar simple formule de calcul prescurtat. Si eu sunt foarte greu de cap. Asta ca sa intelegi ca oricat de greu de cap esti, daca iti dai interesul si intrebi mereu la orice nu stii, vei intelege intr-un final.

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca nici meditatia nu ajuta, atunci fie schimbi profesorul de meditatie caci este posibil sa nu fie nici el competent, fie este de la tine si chiar nu poti intelege aceasta disciplina!

| LisaJulie a răspuns:

Nasol! Dacă chiar nu te pricep poate trebuia sa te transferi la profil uman! Încerca să schimbi meditatorul, poate nu înțelegi de la el!