| anonim_4396 a întrebat:

Nu știu dacă am ales categoria potrivită, dar vreau să știu câte pagini trebuie scrise minimum la subiectul III la bac la română? Voi câte ați scris și cât ați luat? Sau cum se punctează? Nu se dau cele 12 puncte dacă nu sunt 4 pagini+? Vreau să-mi zică cineva care știe concret, vă rog. La simulare am luat 6, 90 și am scris doar o pagină din amintiri. Am mers prima dată la pregătire și mi-a spus că nu știu nimic, în afară de așezarea în pagină. M-am simțit de tot ra..., dar într-adevăr nici nu am lucrat. La eseu mi-a zis că, la 400-600 de cuvinte, un copil normal trebuie să scrie 5-6 pagini ca să i se puncteze ( și că la subiectul I B trebuie să scriu cel puțin o pagină, 30 de rânduri, dar acest aspect îl mai înțeleg). Cum am ieșit de la ea am și început să plâng. M-am apucat să învăț că poate poate renunță mai devreme maică-mea să mă mai dea la pregătire că nu cred că voi suporta. Nici nu mi-e dragă doamna, ea știe de toate foarte bine.
La celelalte probe știu și sper la un 9.80-10, dar mă distruge româna, mă doare capul. Dacă ar fi după mine nici nu m-aș stresa cu această materie.

Răspuns Câştigător
| DataScience a răspuns:

Inca o chestie importanta care ti-o recomand, scrie-le pe calculator rezumatele.
Motive:
-cand citesti scris de mana, chiar daca e al tau e mai greu de citit fata de Times New Roman-ul cu care ne-am obisnuit cu totii
-iti poti modifica ideile foarte usor, fara stersaturi, fara sa scrii tot rezumatul de la capat chiar in unele cazuri fiindca introducerea ti se pare ca ai putea-o imbunatati
-le poti pune apoi pe un blogspot care e free si sa le dai si la alti amarati ca tine xD; 3

Alte observatii importante: fa-ti azi schita aia cu ce opere trebuie sa inveti si modifico in timp, nu sta sa faci schita 10 ore, fa-o in seara asta, si o vei revizui periodic pana cand ti se pare perfecta fiiindca...
FIINDCA ceea ce e important e ca de maine timp de o luna(30 de zile) in fiecare zi sa stai macar o ora sa iti faci cate o opera(incepand desigur cu cele care stii sigur ca trebuie sa le inveti, gen luceafarul+floarea albastra una e poezie lirica/romantica, alta e poezie gen nuvela bla bla amandoua iti trebuie)
iar spre final vei vedea care e schita/planul optim si pentru ce opere sa scrii cele 600 de cuvinte. Ideea cea mai importanta e sa iti faci un "schedule" al programului in care in fiecare zi sa iti rezumezi o cerinta a subiectului 3

8 răspunsuri:
| DataScience a răspuns:

Daca nu scrii labartat, si o pagina iti ajunge. Invata-te sa citesti baremele pentru prostiile de examene de la Bacalaureat.
Ti-am subliniat acolo partea importanta:
www.postimg.cc/4nDhTpJC

deci daca te incadrezi sa indeplinesti toate subpunctele + sa scrii intr-o jumatate de pagina 400 de cuvinte minim iei nota maxima. Asta cu numarul de pagini e o mare prostie si profesorii nu tin cont de asa ceva la corectat(un om care a respectat totul intr-o pagina o sa ia mai mult decat unul care a scris 10 pagini si nu a parcurs toate cerintele)

| Anuket a răspuns (pentru DataScience):

Merci! Voi învăța pentru 3 pagini ca să mulțumesc, sper, pe oricine nimeresc. Eu am citit baremul, dar femeia mi-a spus că pentru 50 cuvinte trebuie să am 15 rânduri, pentru 150 o pagină și " nu sunt de ajuns 2, 5, nu se punctează și eu am experiență " și mi-a zis că trebuie să am " nu 6, 4 pagini pentru tine".

| DataScience a răspuns:

Eu de exemplu am luat 9.25 la mate, 9.55 la info si 7.1 la romana(pentru. ca nu imi placea sa tocesc porcariile de opere ale cui imi era impus) La subiectul 1 si 2 te vei descurca relativ mai usor.

Uite o tehnica sa reusesti si la subiectul 3, fa-ti tu singur cele 30 sau cate pla mea de eseuri trebuie sa inveti, citind minim 2 sau mai multe rezumate din carti pentru bac/sau online/sau de la altii..etc. si pastrand sau reformuland asa cum ti-ar placea tie sa sune, minim 400 de cuvinte si in niciun caz mai mult de atat. (iti va fi mult mai usor sa le inveti dupa fiindca vei stii de la inceput care e structura lor, cam ce idei contin...etc.

30 de opere x 400 de cuvinte = 12.000 de cuvinte (pare mult mai usor cand vezi cifra minima de cuvinte care trebuie invatata doar ca sa treci la subiectul 3 de la romana cu nota aprox. maxima, nu?

| DataScience a răspuns:

Edit: problema e ca s-ar putea sa trebuiasca sa scrii minim 600 de cuvinte, deci ca sa fii mai safe trebuie sa inveti 30opere x 600cuvinte=18. 000cuvinte
(si in felul asta stii ca cuprinzi toate cerintele sigur)

Trebuie sa inveti vreo 30 rezumate(nu neaparat opere, fiindca exista cazuri in care dintr-o opera poti face 2 rezumate care iti vor trebui sa acoperi toate cerintele ce pot sa apara la subiectul 3)
De aceea mai bine iei o carte special pentru treaba asta sa vezi cum poti usura(fa-ti un plan schematic pe o hartie numai cu treaba asta in care sa intelegi clar cate rezumate trebuie sa faci, ce opere sa inveti/folosesti pentru fiecare rezumat)

| DataScience a răspuns:

Uite un link pe care l-am folosit ca sa iti fac un google sheets care il poti folosi sa ti-l personalizezi cu ce opere trebuie sa inveti:
https://liceunet.ro/......re-studiat

https://docs.google.com/......vt0hk/edit

personalizeaza-ti-l, fiindca pe unele site-uri sunt opere pe care nu le-ai studiat inlcuse si tu trebuie sa folosesti altele, si trebuie sa intelegi care(e destul de greu, dar asta reprezinta primii tai "baby steps")

| DataScience a răspuns:

Completeaza-l mai intai cu ce gasesti online si apoi vei incerca sa stergi operele care nu le-ai invatat si sa folosesti altele care iti convine.
Totodata poti folosi schita googlesheets sa i-o arati profei acelea sa vezi parerea ei si ai sa vezi ca iti va aduce si ea sugestii de modificari/imbunatatiri.
Dar trebuie sa o completezi asa frumos cu 1Poezia romantica 2 Poezia simbolista....etc. ca sa parcurga femeia usor cu ochii.

Iar ceea ce e important pentru tine e sa intelegi de ce trebuie sa inveti TOATE porcariile alea.(fiindca trebuie sa argumentezi o nuvea postbelica, belica sau cum s-o numi si antebelica de exemplu, din asta deduci ca iti trebuie minim 3 opere, doar ca dupa mai observi ca un anumit roman postbelic e si realist, deci atunci cand ti se cere sa arguentezi o opera ca e realista folosesti acelasi roman, nu stai sa citesti alta porcarie de carte...s-a.m.d.)

| DataScience a răspuns:

Mai apoi daca chiar esti meticulos, vei citi toate variantele(cele 100)(subiectul 3)2018 sau 2019(dureaza un pic sa le gasesti online, e mai greu sa le gasesti fata de cele de matematica, dar ca idee profii de meditatii se folosesc de ele atunci cand te "'pregatesc") sa vezi daca operele care le-ai selectat le poti folosi la toate cele 100 de cerinte(altfel mai trebuie sa mai creezi/inveti un rezumat in plus) Asa au invatat si profii aia la randul lor, deci poti sa o faci si tu