| Louisa28 a întrebat:

Buna tuturor! Sunt in clasa a 11 a și am început să fac eseurile de bac la limba română, eu fiind la profilul uman. Am o problema: scriu prea mult la eseuri, deoarece îmi este teama că nu voi reuși să detaliez destul tema respectiva, așa că mă avânt in prea multe detalii și folosesc si cuvinte prea "pompoase" și îmi e teama ca nu voi reuși să le rețin. Câteva sfaturi pentru eseuri m-ar ajuta.

2 răspunsuri:
| Andreea2203 a răspuns:

Eu sunt exact ca și tine și pentru a ma putea coordona si pentru a retine tot ce îmi propun, imi fac scheme imaginare cu fiecare idee pe care o consider necesara iar mai apoi, pe foaie, prin creativitate și da, prin anumite detalii învățate pe de-rost detaliez ideea inițială. Sănătate și succes!

| Louisa28 explică (pentru Andreea2203):

Multumesc foarte mult! O sa incerc si aceasta metoda. Profa, cand a vazut eseul meu de la Luceafarul, a spus ca are o componenta literara mult prea complexa, in sensul ca mie imi place sa transform cuvintele uzuale in figuri de stil, prin alaturarea lor
altor constructii. Insa, mie, asa imi place sa scriu, asa m-am obisnuit. Imi place sa imprumut exprimarea de prin carti.
Multumesc foarte mult pentru raspuns, o sa incerc. Pe mine ma ajuta culorile foarte mult, si cred ca o schema ar simplifica lucrurile. Succes si tie! Multumesc din nou!