| bestialu96 a întrebat:

O diploma de absolvire a liceului unde figureaza? la liceu respectiv? sau si in alte institutii. De ex vreau sa ma angajez si am liceu terminat. Angajatoru poate sa ma caute intr-un dosar de la ministeru invatamantului sau alt undeva sau doar la liceul respectiv in dosarul lor precum ca eu am absolvit la acel liceu?

Răspuns Câştigător
| VirusS97 a răspuns:

Diplomă de absolvire a 10 clase? sau tot liceu? da bănuiesc că figurează pe acele dosare, dar nu ştiu cine le caută...

| bestialu96 explică (pentru VirusS97):

Diploma de 12 clase.
Ai idee?

| VirusS97 a răspuns (pentru bestialu96):

Nu prea. Sfat: Intreaba la secretariatul liceului trebuie sa stie!

| bestialu96 explică (pentru VirusS97):

Multumesc, o sa intreb pe cineva in pozitie sa imi raspunda.Bafta!

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Diploma de bacalaureat are un numar unic de identificare si figureaza in Registrul unic de evidenta a formularelor actelor de studii atat la unitatea scolara emitenta cat si la Inspectoratul scolar.
Daca va dori, angajatorul poate afla avand numele / prenumele si acel "numar unic de identificare" daca actul emis este sa nu un fals informandu-se la liceul respectiv sau la inspectoratul scolar--- vezi art. 19 din regulamentul privind regimul actelor de studii de aici :http://lege5.ro/......niversitar