| rudolf2029217428 a întrebat:

O intrebare, pentru ca sunt a 8-a si sunt indecisa.
Daca as vrea sa merg pe aceasta ramura a tehnologiei si in viitor sa lucrez in acest domeniu, (desi la mate nu ma descurc rau dar nici geniu nu sunt, iar informatica nu am facut deloc in gimnaziu) pe ce profil as putea merge?

5 răspunsuri:
| UserRo10 a răspuns:

Daca alegi mate info vei lua informatica de la zero, dar ceea ce faci in liceu nu iti va trebuii nici 30% mai departe. Sigur, iti va face o initiere pentru momentul in care te apuci serios in afara scolii sa faci programare sau pentru facultate.

| rudolf2029217428 explică (pentru UserRo10):

Deci ar trebui sa merg la mate info, sau?

| BabaOarba a răspuns (pentru rudolf2029217428):

Mate-info ar fi cel mai indicat. Dar depinde de fiecare cat poate invata pe cont propriu. Sunt programatori care au facut facultate economica, dar au invatat singuri...

Sau, daca vrei calculatoare pe partea de hard, poti si mate-fizica. Depinde spre ce te indrepti. Daca vrei ulterior sa urmezi Politehnica (Automatica sau Electronica), atunci si mate-fizica te ajuta mult.

| BabaOarba a răspuns:

Nu am inteles exact in ce ramura a tehnologiei vrei sa lucrezi. Tehnologia este ceva foarte general.

Vrei calculatoare? Mate-info. Vrei rachete spatiale, roboti, masini etc? Mate-fizica. Vrei materiale inteligente, nanotehnologie si alte asemenea? Fizica-chimie. Vrei leacul pentru cancer, nanoboti biologici de transfer dedicat de medicamente sau bacterii care sa manance plastic si sa ne scape de el? Chimie-biologie. Toate astea sunt tehnologii.

| rudolf2029217428 explică (pentru BabaOarba):

Prin tehnologie, ma refer la calculatoare