| Andrei123Aa a întrebat:

O intrebare putin stupida dar as vrea raspunsuri serioasehappy Mai mult pentru ora de geografie: Toate tarile care nu fac parte din NATO ar putea sa se alieze contra? Daca ar face asta, nato ar face fata?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă locurile 1, 2, 4, 5 s-ar alia, ce-ar ieși, nu știe nici dreaku!

https://www.statista.com/......rce-level/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu.
2. Da.

| johnnny123 a răspuns:

1. Nu ar putea sa se alieze contra NATO pentru ca multe dintre tarile care nu sunt membre NATO sunt tari prietene ale aliantei si ar fi de partea NATO intr-un eventual conflict mondial (Australia, Israel, Japonia, Coreea de Sud etc)

2. Doar bugetul militar al SUA reprezinta 39% din bugetul militar mondial. Bugetul total al tarilor membre NATO depaseste usor 60%, iar daca se adauga si bugetele tarilor prietene ne-membre, bugetul sare de 80%.

Iar daca te uiti la procentul din bugetul total al principalilor "adversari": China - 13%, Rusia - 3.1%.

| Zuzu1991 a răspuns:

Toate tarili care nu sunt parte din NATO, dar care au o valoare militara oarecare sunt deja aliate... dat fiind faptul ca principalele sunt Russia si China, iar restul sunt marunte, MARUNTE

iar care nu sunt aliate sunt de rahat dpdv militar (Africa, America de Sud, etc.)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Zuzu1991):

India ti se pare de rahat? Brazilia? Hai sa nu mai facem presupuneri de-aiurea...
https://en.wikipedia.org/wiki/Indian_Army
https://en.wikipedia.org/wiki/Brazilian_Armed_Forces

| Dintrebare a răspuns:

Exista si alte organizatii miliatare in afara de nato. Practic nu e posibil sa se alieze toate tarile intr-o singura alianta. Chiar si nato are 30 de tari membre, nu mai multe de atat. Dar teoretic, ca un exercitiu de imaginatie, s-ar putea sa se alieze cu totii. Si da, nato ar face fata pentru ca printre membri ei sunt tari care au armate foarte puternice. Oricum, ce e bine de stiut este ca nato este o alianta care are ca scop mentinerea unui sistem de securitate pentru tarile membre. De fapt ideea e ca in caz ca una dintre tarile membre devine victima unui atac din partea unei tari din afara aliantei, ea primeste ajutor de la ceilalti membri. Deci scopul nu e ca nato sa se razboiasca cu alte tari sau aliante. E o poveste mai lunga, dar aliantele astea sunt parte din procesul de mentinere a pacii.

| Alexandru_Ionut_1999_yOGF a răspuns:

In orice caz nu!
Nici nu ar face fata, dar nici nu s-ar alia contra NATO.
Voi nu intelegeti ca un eventual razboi ar distruge pamantul? Credeti ca mai sunt tehnologii de acum 100 de ani? Unde in primul razboi mondial iti lua 20 de secunde sa incarci un revolver de 6 gloante?
O bomba nucleara ar distruge mai bine de 40% din pamant. Si nu sunt nebuni sa faca asta! Ca si ei pierd, si rivalii. Se numesc pierderi colaterale
Eu cred ca nu va mai fi nici un razboi, si daca ar fi probabil tot la ak vor ramane.