| RaVuL a întrebat:

O persoana a fost data afara de la locul de munca pentru ca facea niste chestii nasoale! Lucra ca barman la un bar. Nu vrea sa semneze nici o hartie! Informatie pentru patron : Ce trebuie facut in acest caz?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Huh? Ai dat o gramada de informatii si acuma vrei sfaturi pe baza lor? Mai baga o fisa! Ce facea, ce nu vrea sa semneze, ce dovezi ai ca le facea?

| RaVuL explică (pentru KodrutZ):

A fost vazuta pe camerele video din bar....nu pot sa spun ce chesti sorry. Patronul nu i-a dat preaviz ca a considerat ca nu e nevoie, ca poate sa se inteleaga normal cu ea. A dat-o afara si ea nu vrea sa semneze hartiile

13 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Pai si cum motiveaza ca a dat-o afara? Fie o da in judecata ca eu-stiu-ce-facea, fie tace si inghite. Aia stia ca exista camere video?

| RaVuL explică (pentru KodrutZ):

Lucra la bar de 6-7 luni. normal ca stia! Cu toate astea facea ce facea!

| KodrutZ a răspuns (pentru RaVuL):

"In aceasta firma exista anumite persoane care spun anumite lucruri." spunea un dobitoc de sef pe care l-am avut la un moment dat. Nu am zis sa dai nume si locatii, da' spune naibii despre ce e vorba, ca discutam complet pe linga subiect.

| RaVuL explică (pentru KodrutZ):

Se baga in bani, nu iesea stocul, juca la aparate in timpul serviciului, cand dadea aparatul bani juca la aparate. Era promotie la ursus cu cartonase castigatoare..nu le dadea clientilor le pastra...intarzia la munca!

| KodrutZ a răspuns (pentru RaVuL):

Avertisment, penalizare, concediere la a treia abatere. Cam asa se procedeaza.

| RaVuL explică (pentru KodrutZ):

A primit avertisment ...de penalizare nu stiu... I-a trimis patronului ITM-ul pe cap!

| KodrutZ a răspuns (pentru RaVuL):

Pai daca patronul e ok, nu are de ce sa se streseze cu ITM-ul. Sa ii faca si el plingere penala nesimtitei, in cazul asta. Are tot dreptul.

| RaVuL explică (pentru KodrutZ):

Asa va proceda! In plus patronul era foarte de treaba.ii dadea banii in avans...de ziua ei..de craciun de paste ii dadea prima...Si i-a platit si ultimele doua zile in care ea nu a fost la munca

| KodrutZ a răspuns (pentru RaVuL):

Asta am zis-o de obicei cu referire la patroni, insa e valabil si in sens invers - atunci cind tu esti de treaba si conform legii (cu sau fara ajutorul unei spagi, e irelevant aspectul asta) ajungi sa fii luat de prost, cea mai sanatoasa solutie e sa ii &*ti o mama de bataie celuilalt ca sa te tina minte, ca la capitolul bani oricum iesi in pierdere.

| RaVuL explică (pentru KodrutZ):

Mda..mersi de ajutor!

| KodrutZ a răspuns (pentru RaVuL):

Sorry ca nu am putut ajuta cu mai mult. Sa o dea in judecata si sa ii faca reclama negativa pe net. Poate sa faca chiar un site cu dovezile, pe numele nesimtitei, ca sa stie altii cu cine au de-a face in viitor. Mi se pare mai de bun simt si mai de efect decit o bataie. Vinataile trec, sansele din ce in ce mai mici de a iti gasi de lucru cind te stie toata urbea de poama ramin.

| RaVuL explică (pentru KodrutZ):

Asa e! Mersi mult!