| stillhartu a întrebat:

Ok, nu inteleg cum altii pot si eu, nu. De mica am fost invatata ca pentru a reusi in viata e nevoie sa imi pun putin capul la contributie. Pe parcursul anilor de scoala, asta am incercat sa fac. Din clasa intai am fost educata sa imi fac singura temele si sa invat fara ca parintii sa fie nevoiti sa imi spuna ce trebuie sa fac si cand trebuie sa fac. Pot sa zic ca duc o viata destul de libertina stiind totusi care-mi sunt limitele.Problema mea izvoraste din faptul ca nu stiu cum se face ca intotdeauna cel care invata, are mai mult de pierdut la note. Eu invat dar niciodata n-am fost un elev eminent. Nu mi-am dorit asta. In clasa a noua, daorita unor probleme de familie am scazut foarte mult la note. Intr-a zecea m-am redresat si am ajuns sa iau note foarte bune. Intr-a unsprezecea, vazand ca nu e atat de greu sa iau note bune, m-am ambitionat si mai tare si am hotarat sa invat. Petreceam cate 4-5 ore pe zi invatand la o materie, in alta zi la alta...si tot asa. Dar, stupoare! Anul acesta mi-a iesit media mai mica ca pana acum! Si numai ca nu-mi vine sa dau cuiva in cap cand vad ca cei care de abia au dat pe la scoala si de abia stiu cat e 5x6 (am dat un exemplu banal) au note uneori mai mari ca si ale mele! Unde am gresit? Inca nu pot sa-mi explic de ce cu toate ca am invatat am medii mici.
P. s Imi pare rau ca am lungit-o.
P. s 2 Sunt cu moralul la pamant.
P. s 3 Nu e ca si cum as fi o tocilara si n-am o viata sociala.Am una chiar foarte buna si foarte multe excursii si petreceri la activ. Pana si betii am laughing Doar pe langa astea gasesc timp si pentru altele.

Răspuns Câştigător
| Flav a răspuns:

happy Bravo. Intrebarea ta m-a facut sa-mi aduc aminte ce fel era TPU-ul de inainte si sa raspund cu placere.
Ok, iti prezint altfel situatia. Eu am fost un copil foarte ciudat. In ciclu primar, invatatoarea le-a spus alor mei ca-s un copil problema. Parintii si-au facut enorme griji, nu stiau ce sa faca. Ehh, griji degeaba. In a 5-a am intrat fara stres in clasa de informatica. Am continuat cu gimnaziul. Am fost mutat la alta scoala, relativ mai buna, cu profesori mai buni, c-un nume de prestigiu decat scoala ''de cartier'' avuta anterior.
Aici, iarasi panica. O profesoara a chemat-o pe mama la scoala ca nu ma regasesc, ca ceva trebuie schimbat la mine. Iarasi griji, iarasi, eu, the little/big problem. Un fleac. Am luat note mari la capacitate, iar profesoara cu care am facut si pregatire in a 8-a si luasem si nota mare la materia ei, se astepta sa fiu printre elevii ei fruntasi, desi o incepusem f. greu. In fine, poate si adaptarea cu noua scoala, noul sistem, noii colegi, anturaj, bla, bla. Dar, fusesem un copil modest. Nu ieseam in evidenta prin nimic, eram un baiat, doar un baiat, bagat prin catalogul clasei.
Vine vremea liceului. Am intrat printre cele mai bune licee din Galati, asa, tacut, fara sa stralucesc precum o raza de soare ca ceilalti, desi in ultimii 2 ani participasem la olimpiadele de matematica cu rezultate bune. Ok, vine vremea liceului. Idem, aceeasi ipostaza, acelasi baietel fara sa rasara cu ceva, fara sa iasa in evidenta, fara sa se bage in seama de profesorii. Copilul din mine ura pupincurismul, trufia, lauda, bagarea de seama inutila (cum altfel si acum). Nu doream sa demonstrez nimanui nimic, ci doar mie insumi. Eram intr-un liceu de fite, unde predominau baietii de bani gata, fetele cu fuste scurte ce se dadeau intelectuale si in fiecare pauza le vedeai cu tigara-n gura si injurand in coltul curtii. Ma lasau rece toate. Note mici, printre cele mai mici. Profesorul de matematica m-a observat din clasa 9-a. Sedinta. Iarasi, eu problema. Cica-s branza buna in burduf de caine. Eram printre cei mai buni din clasa la materiile fixe, dar nu aveam ambitie. Nu-mi pasa, ma durea undeva, ma lasa total rece sa-i vad pe totii cu mana pe sus la niste probleme banale. Doar pentru o nota trecuta pe o foaie de hartie. Dar pentru ce? Cu ce ma ajuta spre dezvoltarea mea? De ce atatea griji?
S-a incheiat si liceul. Am ajuns la o facultate din alt oras. Ok. Acum, daca e sa ma uit la fostii colegi care erau considerati genii, imi vine sa zambesc. Si, sa simt o stare sa satisfactie ( sarcastica afirmatia, poate). Adica, cei ce erau zthe best, mandria clasei, geniile, s-au plafonat la o facultate din oras, fara perspective sau unde examenele se iau fara probleme. Bun, si la ce au folosit mediile? Liceul? Notele? La ce? Eu mi-am demonstrat mie ce era de demonstrat. Am reusit sa nu-i dezamagesc pe ai mei, ceea ce era mai important.
Stai linistita. Tu crezi ca cu o medie dintr-un an scolar s-a incheiat totul? Inteleg. Orgolii fata de proprii colegi, presiuni mari din partea parintilor. E normal. Toti am trecut prin asta. Dar ai sa vezi ca asta e doar un mic subpunct din testul vietii. Unul mic, mic de tot.
Ceea ce vad la tine: o exprimare si gramatica buna, o maturitate ce ofera perspective in continuare. Eu-ti garantez succesul in continuare, daca n-o sa intervina alti factori exteriori.
Succes domnisoara, mult succes.

17 răspunsuri:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Nu e bai...stai să vezi cum e să fii printre singurii din clasă care mai mişcă ceva la o materie (în cazul meu fizica) şi să ai medie mai mică decât restul doar prin simplul fapt că nu vrei să te cobori la rangul lor şi să copiezi...
Cum ai zis şi tu, trebuie să îţi pui capul la contribuţie şi să înveţi ca să ajungi departe în viaţă. Dar să nu uiţi un lucru: Şcoala e făcută să înveţi lucruri, iar notele sunt doar nişte repere ca să vezi la ce nivel te situezi, dar fiind făcute de oameni, nu pot fi infailibile. Să fii fustrat dacă nu ştii lucruri pe care le ştiu ceilalţi mai slabi ca tine, nu dacă cei mai slabi ca tine au note mai bune...

| babyblue a răspuns:

Un sut in fund, un pas inainte.Nu trebuie sa fii suparata.Pentru a reusi trebuie sa mai si pierzi.In ziua de azi, sa iei un 10 e foarte usor... duci ceva la profesor si te tine minte tot anul(majoritatea)... tu, insa, ai aceasta media pe meritul tauhappy. Nu te mai descuraja.Viata merge inainte cu bune si rele.Succes.

| Razvan a răspuns:

De acord cu tine.Sincer eu m-am saturat de cei care sunt in stare sa faca cadouri de milioane bune profilor pentru note mai mari.Sau de cei care sunt atat de disperati dupa note incat invata si la muzica sau Gica Contra cand e de chiulit in grup. Din pacate astia sunt prin fiecare clasa.Intotdeauna am zis ca notele sunt subiective.Niciodata nu releva cat de fapt stii sau nu stii.Eu mi-am propus ca la liceu sa scot media generala peste 9 si pana acum am reusit.Nu e un scop prea inalt dar pana acum am reusit sa il ating.Bineinteles depinde de nivelul liceului-la un liceu bun majoritatea profilor sunt mai exigenti, daca te duci la ei la pregatire iti dau note mari daca nu esti pur si simplu corigentul din ultima bancawinking

Răspuns utilizator avertizat
| withoutme a răspuns:

Daca ii spui profesorului toata lectia sau ii raspunzi bine nu are cum sa te depuncteze.munca este mereu rasplatita.incearca macar sa recuperezi la lucrari si proiecte.conteaza mult designul la ele.

| PisicaAristocrata a răspuns:

Hai, capul sus! Invata sa faci haz de necaz! Oricum, profesorii stiu ce poti si te apreciaza pentru eforturile tale, pentru faptul ca pui pret pe educatie si pe corectitudine. Ei observa asta, sa stii tu de la mine. Tu bucura-te ca ai potential, ca te duce capul si ca nu vei fi inca o semianalfabeta cu diploma peste cativa ani (cum, de altfel, sunt foarte multi...). Nu gresesti cu nimic. Continua pe drumul pe care ai luat-o!

| unknownn a răspuns:

In ziua de azi nu conteaza cat inveti... dai banu ai medii maribig grin

| karellen a răspuns:

Vei vedea mai tarziu ca notele - din liceu sau din timpul facultatii - nu inseamna mai nimic. nimeni nu te va intreba "ce medie ai avut in clasa a 10-a?", ci mai degraba 'ce stii sa faci?'. asta e tot ceea ce conteaza, nu niste note subiective si date dupa cheful unor oameniwinking

| stillhartu explică:

Am facut o precizare ulterioara dar se pare ca nu s-a editat. Deci, nu e ca si cum n-as avea o viata sociala.Intr-unul din raspunsuri asa mi s-a parut. Am o viata sociala foarte buna chiar. Si multe excursii si petreceri in fiecare weekend la activ. Si betii am si concerte rock si toate cele happy Imi place foarte mult sa ies din casa, sa ma distrez dar pe langa imi place sa imi fac timp si de alte lucruri. Cum ar fi scoala. Si pe langa mai pun mana si pe-o carte care nu ne e recomandata la lb romana. Daca intelegeti ce vreau sa zic.
Vreau sa va multumesc pentru raspunsuri si toate-mi sunt de folos si mi-e greu sa decid unul castigator. Asa ca voi lasa TPU-ul sa decida.happy

| IO.oanaa <3 a răspuns:

Stii.am patit si eu de multe ori asa.si de multe ori m-am gandit la chestiile astea pentru ca nu mi se pare corect. Dar.vei vedea ca pana la urma sa va face dreptate. Si toate orele de invatat chiar daca nu ti'au ridicat media te vor ajuta candva la ceva.

Bafta!

| Poinsettia a răspuns:

Stii care-i chestia? Persoanele oneste au mult de pierdut, DEOCAMDATA. Nu ma intelege gresit, nu te schimba din punctul asta de vedere. Esti o persoana foarte corecta si asa si ar trebui sa fie toata lumea, desi foarte rar gasesti asa ceva. Bravo!winking
Cum am mai spus, pana acum ai pierdut, dar stii ceva? Roata se va intoarce pana la urma, iti garantezwinking. Vei lucra intr-o zi, daca va ingadui Bunul Dumnezeu. Si cand vei lucra, vei vedea ca sefii vor observa corectitudinea si vei fi foarte apreciata, sansele de promovare vor creste pentru ca vei fi vazuta ca o persoana de calitate.winking In schimb, cum colegii tai nu au fost obisnuiti cu chestia asta ciudata numita "onestitate", vor proceda ca atare la locurile lor de munca si vor fi concediati rapid pentru ca ori s-au obisnuit sa castige pe spatele altora, ori sunt iresponsabili.
Dar tu, tu esti o persoana cautata din punctul asta de vedere. happy
Nu te descuraja. Ti-am zis, roata se va intoarce pana la urma.
O zi faina!

| Liviu a răspuns:

Eh asa se intampla mereu
Exista 2 cai
Una mai usoara alta mai grea'
Din pacate eu am ales calea usoara sa stau fara scoalatongue
Insa e mai bine cu scoala -.-
Nu deveni tocilara
Mai bine invata sa ai medie macar peste 6 7 maxim 7
Nu lua 10 pe linie happy
10 inseamna perfect

| pauladrian a răspuns:

Presupun ca urmeaza clasa 12-a. Iti dau un sfat: incearca sa numai privesti lucrurile asa ca unu care invata ia nu stiu ce note si ala care nu invata la fel. Clasa 12-a e an terminal, ai bacul si scopul scuza mijloacele. Asta e realitatea si veti vedea.

| xXWhisperOfLoveXx a răspuns:

Naa asa am patit-o si eu... dar eu i-am dat la o colega de-amia sa copie si eu inloc sa iau o nota mai mare, am luat o nota mai mica si zicea profii ca eu am copiatt!
Eu intram in pamant de rusinee` crying
N-aa eu ti-as sugera ca sa inveti mai putin.
Trebuie sa te mai relaxezi sa mai iesi la aer liber in fiecare zii.nu toata ziua cu cartea in mana
Si apoi supa ce ai fost la o plimbare prin parc undeva pai poti sa inveti 1-2 maxim` laughing
Naa
funda?

| Mirii (:. a răspuns:

Poti fii un elev frt bun la invatatura dar problema e si cu profii. Unul care nu invata ia 10 pe nimic si unu care invata ia 5.Depinde de dispozitia profului.La mine profa de bio mi-a dat 7 ca am invatat si i-am spus toata lectia, iar la o colega i-a spus 3 cuvinte si i-a dat 8.Fiecare cu baremele lui de notare. Poate unii au boala pe tine cine stie. Oricum tu inveti pentru tine si viitorul tau nu pentru notewinking.

| c0rinutza a răspuns:

Bai deci eu nu cred ca esti cu moralul la pamant adica ai trecut clasa ai luat premiu unii nici nu se gandesc ca pot trece sa mai ea si premiu.

| Alexandra4012 a răspuns:

Problema ta e urmatoarea: niciodata nu vei reusi sa iei nota mari daca te stresezi si incerci mereu sa faci totul ca la carte. Uneori ai nevoie de putina odihna si relaxare ca sa-ti faci ordine in ganduri. Sau poate profesorii te plac atat de mult incat incearca sa te aiba ca eleva pentru mai mult timp. happy