| Ephixed a întrebat:

Ok, so, am o intrebare si e foarte serioasa.

Exista vreo lege care spune ca nu ai voie sa intri intr-un hotel sau eventual sa mergi intr-o camera de hotel daca esti minor? Deoarece o persoana din alta tara vine in Romania ca sa ne putem intalni si mama mea nu este de acord intr-un fel si nu stiu de unde a scos chestia cu legea ca minorii nu au voie in hotel sau sa mearga cu un adult intr-o camera de hotel (adult adica altul decat parinte sau persoana cunoscuta) si voiam doar sa stiu daca este adevarat sau nu.
Btw tin sa precizez ca nu eu na voi caza la hotel, ci persoana respectiva, eu doar vreau sa imi petrec timpul cu acea persoana mancand pizza sau uitandu-ne la film de aceea vreau sa stiu daca exista o lege de genul ca nu ai voie in camera de hotel (persoana respectiva are 18).

Imi cer scuze daca probabil nu e categoria potrivita.

Va multumesc.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa stii ca angajatii hotelului iti vor limita accesul in camera, indiferent daca esti minor sau major. In general, hotelurile au o zona in hol in care cei cazati isi pot primi musafirii. Intrarea in camera a unor persoane care nu sunt cazate acolo este permisa pentru durate scurte (te duci sa iei un obiect, stai 5-10 minute si pleci). Nu poti sta ore intregi intr-o camera daca nu esti cazat in acel hotel.
Ca sa patrunzi in camera, vei avea nevoie, edsigur, de un act de identitate. In functie de hotel si de varsta ta, ti se va cere prezenta unui parinte (sau vei fi insotit de un angajat), pentru ca hotelurile serioase evita problemele (de exemplu exploatarea sexuala a minorilor).
Cu siguranta nu poti face ceea ce vrei tu, fiindca hotelul nu iti va permite, fara sa fie impus de lege. In camera de hotel exista adesea bauturi alcoolice (minibar) si asta este un motiv suplimentar ca hotelul sa solicite prezenta unui adult care sa te supravegheze (daca consumi alcool in incinta hotelului si esti prins de politie, hotelul poate primi amenzi mari si chiar suspendarea activitatii). De asemenea, trebuie sa intelegi ca persoana respectiva nu te poate caza ore intregi in camera lui de hotel fara sa plateasca si fara sa respecte masurile legale.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dupa cate stiu la hotel este obligatorie prezentarea unui act de identitate - carte de identitate ori pasaport. Daca minorii peste 14 ani pot inchiria singuri o camera depinde de regulamentul fiecarui hotel, stiu ca sunt hoteluri care nu accepta sa primeasca minori daca nu sunt insotiti de un major - parinte ori alta rudenie.

| FaraNumePls a răspuns:

Ai nevoie de o carte de identitate