| anonim_4396 a întrebat:

Pentru a evita masacrele din școlile Americane,
În curănd multi profesori vor fi pregătiți și înarmați.
O fi asta o modalitate bună?

41 răspunsuri:
| anonim3247 a răspuns:

În România mulți ani au fost oameni în școli care le păzeau și aveau arme la ei.

| dullcat a răspuns:

Cu siguranta nu. Daca ar vrea sa ia masuri bune, ar interzice armele pentru civili.Mie mi se pare cat se poate de deplasat sa detina oricine arma.

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

Scolile din România sunt păzite de Poliția Locală, este câte unul la intrare

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

Nu toate școlile din România sunt păzite așa

| DeMicUnC?l?tor a răspuns (pentru dullcat):

O populație civilă neinarmată, este o populație vulnerabilă.
Eu sunt de acord ca oamenii să fie inarmați.
Imaginează-ți numai cum ar fi arătat Comunitățile Evreiesti din Europa anilor 1940. Dacă erau inarmați.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tot ziceai că dai TPU pe chatgtp, ăla ce ți a zis? Că e ok sa umblam toți cu arme la noi?

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

La câte cazuri cu psihopați care intra cu arme în timpul orelor și omoară oameni nevinovați ( profesori, elevi), cu siguranță că este o soluție.
Acolo, stai mereu în frica, de asta este și politia mai dura si implicata de cât aici.

| dullcat a răspuns (pentru DeMicUnC?l?tor):

Populatia vulnerabila e cea expusa pericolului in mod repetat, deoarece cine trebuie sa se ocupe nu vrea sa taie pestele imputit de la cap.Pe logica asta, pietonii sunt mereu expusi pericolului, astfel ca pot oricand sa moara din cauza masinilor. Vorbesti ca un adevarat furnizor de arme, care isi apara afacerea. laughing Deci da, hai sa continuam sa rupem solzi mici din peste....Sigur se rezolva ceva.

| anonim3247 a răspuns (pentru DeMicUnC?l?tor):

Avantaje și dezavantaje dar pe termen lung eu cred că e mai bine că nu au avut arme atunci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca ar fi o idee buna

https://youtu.be/caVPRCWvduI

| DeMicUnC?l?tor a răspuns (pentru anonim3247):

Privit din punctul de vedere a unui European, normal c-a fost mai bine că Evreii n-au fost inarmați in ani regimului nazist.
Ar fi făcut din Europenii criminali ce fac și astăzi din Palestinienii violenți.
Ar fi putut să se apere de criminali invadatori, La fel cum astăzi Ucrainienii se apără de Criminalii Ruși.

| anonim3247 a răspuns (pentru DeMicUnC?l?tor):

Evreii nu gândesc cum gândesc ceilalți.

| Parakeets a răspuns:

Pe bune?
Așa s-a decis în America?
Atunci susțin asta. Sincer.
Sau nu a observat nimeni că acum s-au inversat rolurile? Elevii ucid profesorii.

Însă ca la orice lege, există și pro și contra. Singurul lucru contra pentru mine ar fi faptul că nu știi nici în rândul cadrelor didactice cui pui arma aia în mâini și cui oferi autoritatea de a te salva sau linșa. În rest eu sunt mai mult pro. happy

| anonim3247 a răspuns (pentru DeMicUnC?l?tor):

Unii pleacă în alte părți.

| anonim3247 a răspuns (pentru DeMicUnC?l?tor):

America e țara unde pleacă mulți

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

La ei sunt scumpe casele și nu au bani să cumpere.

| DeMicUnC?l?tor a răspuns (pentru anonim3247):

Evren sau neEvreu.
Cu toții avem dreptul să ne apărăm și protejăm familia.

Prețul imobiliarelor e altă discuție.

| anonim3247 a răspuns (pentru DeMicUnC?l?tor):

E foarte prost la ei pentru familiile normale

| DeMicUnC?l?tor a răspuns (pentru anonim3247):

Am trăit și muncit cinci ani in Israel. Le cunosc cultura, religia, limba și suferința

| anonim3247 a răspuns (pentru DeMicUnC?l?tor):

Unii muncesc să trăiască și locuiesc cu părinții.

| DeMicUnC?l?tor a răspuns (pentru anonim3247):

Da.
Acum căteva luni am fost la Ierusalim și m-am intălinit cu un prieten foarte bun, E Rabin, un om extraordinar de bun. un om invățat și simplu. Si el mi-a spus exact ce-ai spus și tu.
Așa e viața. Uneori urcăm alteori coborăm. Important este să ne ințelegem și să trăim in liniște și pace

| anonim3247 a răspuns (pentru DeMicUnC?l?tor):

Unii mai sună și întreabă dacă pot face ceva

| DeMicUnC?l?tor a răspuns (pentru anonim3247):

Știi unde se vor face bani frumoși? In curănd.

| anonim3247 a răspuns (pentru DeMicUnC?l?tor):

Nu se pot face bani frumoși fără bani mulți

| DeMicUnC?l?tor a răspuns (pentru anonim3247):

Ce-ai putea face astăzi cu 500 de mii?

| anonim3247 a răspuns (pentru DeMicUnC?l?tor):

După criza din 2010 au plecat mulți

| anonim3247 a răspuns (pentru DeMicUnC?l?tor):

Trebuie să rămână bani mulți lunar

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

Nimeni nu vrea afacere și să iasă 1600 de euro pe lună.

| DeMicUnC?l?tor a răspuns (pentru anonim3247):

De ce nu? 1600 sunt banii frumoși.

| DeMicUnC?l?tor a răspuns (pentru anonim3247):

Nu e bine cum fac Romănii?