| chiftelutacrocanta a întrebat:

Tu cand stai pe scaun in fata PC-ului te gandesti la faptul ca vine scoala si tu esti obligat sa mergi la scoala ca un sclav fie ca vrei sau ca nu vrei? Voi sunteti pregatiti si inarmati pentru scoala?

4 răspunsuri:
| LittleBugsBunny a răspuns:

Eu nu vad scoala ca fiind o sclavie. Scoala este un drept si nu il au toti desi e considerat un drept fundamental. Incearca sa gasesti utilitatea practica in toate chestiile pe care le inveti acolo. Poate pe moment pare idiotic sa cauti ceva practic in nu stiu ce teorema matematica sau rezumat la romana, dar cu timpul totul capata sens

| Superior a răspuns (pentru LittleBugsBunny):

O parte din scoala, sau peste 50% nu le vad rostul in viata cotidiana de zi cu zi a unui om, organizarea e plictisitoare si oribila, stai 7-8 ore in clasa,cu liniste, doar scris si calculat, obosesti, nu mai ai chef, profesorii se iau de tine daca inchizi ochii 10 secunde sa te linistesti. Scoala e 50% inutila.

| LittleBugsBunny a răspuns (pentru Superior):

Mda asta credeam si eu pana cand am vazut ca scoala nu ar trebui sa fie asa. Cauta pe Youtube clipul a man sued the school o sa vezi ca nu ar trebui sa fie asa si ca unii oameni realizeaza chestia asta doar ca nu se schimba nimic.

E foarte greu sa schimbi ceva atat de vast, nu te contrazic scoala in forma asta de 7-8 ore in banca si invatat la modul pasiv ( predat- invatat-repetat) cu foarte putine aplicari practice. Profesorii se iau de tine pentru ca sunt platiti mizer, nu stiu cat de obositor e sa stai atat in banca ( a existat un profesor care a stat o zi in banca in locul fiicei lui si a spus ca nu credea ca e atat de obositor) si cred ca ceea ce fac ei e obositor ( pentru ca e multa munca in spatele unei lectii)

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru Superior):

Normal ca o consideri 50% inutilă. Celor ce le place matematica vor spune ca romana e plictisitoare si reciproc in cele mai multe cazuri.