| MyDyddy77 a întrebat:

Bună, TPU! ♥.
Am o întrebare : Aş vrea să merg la liceu în Londra sau în Miami. Care credeţi că e mai convenabil? Şi care este diferenţa dintre şcolile britanice şi cele din românia; şcolile americane şi cele române şi de asemenea cele britanice faţă de cele americane? * aici mă refer la nivelul de dificultate şi la care este mai "avansată" * Voi ce aţi alege?
Mulţumesc ♥.

7 răspunsuri:
| HaHaGirl a răspuns:

Eu iti recomand America toata laughing,locuiesc in America si stiu ce inseamna viata de aici, cand spui Miami trebuie sa te gandesti ca nu ai ce cauta acolo fara bani, totul se plateste, intr-adevar sunt super scolile din Miami dar si foarte costisitoare, exista acele taxe care depasesc 5000 $ pe an +alte chestii, scolile americane sunt mai simple, au mai putine lucruri de invatat in general greul vine abia la facultate in liceu faci ceva sub nivelul mediu deci usor de tot, in Anglia(eu am facut scoala in Anglia, putina pana la 7 ani) acolo este la fel ca in Franta, inveti minimum de care ai nevoie, pot spune ca clasa a 3a in Romania inseamna clasa a 6a-7a in Anglia, deci lucruri simple la fel greul vine abia la facultate, si taxele sunt mult mai mici, Miami de fapt Florida fiind un oras extrem de pretentios costurile sunt ridicate dar si favorurile si ceea ce primesti in schimb sunt de calitate si foarte bune, tu daca vrei sa faci liceul in Aglia practic vei repeta materia din 6-7-8,dar acolo iti vor pune un test in fata si poti sa treci direct in clasa superioara(11-12 in Romania) semestrele vacantele sunt impartite altfel notele nu vor fi note vor fi calificative (A-F) nu ai catalog sau carnete de note exista activitati mai mult practice vei face putina teorie multa practica atat in Anglia cat si in Miami,problema este ca sanctiunile sunt mult mai aspre,nu-ti permiti sa chiulesti sau sa injuri un profesor,esti pe loc exmatriculat,ori asa numita detentie care in Miami este un fel de ''teme suplimentare'',multe teme,cam asta ar fi si daca e sa-ti recomand niste scol din Anglia dar si Miami ar fi cele private, ai mai multe sanse sa intri la universitati de prestigiu, un foarte bun prieten de-al meu a intrat anul acesta la Burklee, si a facut scoala in Anglia, profesorii se ocupa mult mai mult de elevi DAR si costurile sunt ridicate, 5000$ nu e asa mult (pentru mine poate si pentru tine) dar pentru altii da, cu 5000$ nu faci multe insa unii o considera o avere,si eu as opta pentru o scoala din Anglia sau America esti vazut atlfel cand mergi pe dincolo,cunosc o doamna care a facut medicina in Cluj si a plecat in America, a luat totul de la capat pentru ca scoala romaneasca nu avea valoare, chiar si pacientii o refuzau, succes si sper sa faci alegerea potrivita si sa nu te uiti prea mult la costuri, crede-ma merita sa inveti in U.K sau SUA.

| amalianeacsu a răspuns:

Scolile din Londra au un nivel de dificultate mai mare, fata de cele din America. Eu iti recomand Miami. e mai cald laughing

| HaHaGirl a răspuns (pentru amalianeacsu):

Ba chiar din contra, scoala din Londra este simpla, ce fac unii in Romania in sccoala generala fac aia la facultate

| MyDyddy77 explică (pentru HaHaGirl):

Unde stai în America

| HaHaGirl a răspuns (pentru MyDyddy77):

In LV, da fac cam o zi si cateva ore cu masina dar am fost si stiu cum e, sunt cam 4000 de km insa merita, si in America scoala peste e la fel.

| MyDyddy77 explică (pentru HaHaGirl):

OMFGGGGG

| HaHaGirl a răspuns (pentru MyDyddy77):

Dc OMFG? ...bn aleg avionul, dar am fost si cu masina 1 zi si 14 ore