| Raul1705 a întrebat:

Pentru a fi admis la o facultate de drept, respectiv avocatură, e nevoie de bacalaureat din matematica luat?

6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Pentru a fi admis la orice facultate ai nevoie de diploma de bac si atat, nu conteaza la ce dai bacul.
Si nu se face matematica la drept.

| cosmin1324 a răspuns (pentru Bondarel99):

Nu chiar la orice, de exemplu la facultatea de matematica-informatica la UBB, trebuie dat bac la mate M1 sau M2 ca sa poti intra.

| Bondarel99 a răspuns (pentru cosmin1324):

Nu cred ca iti cere cineva asa ceva. Acolo se da examen de admitere, nu ii intereseaza la ce ai dat bacul.

| Iote a răspuns:

Ai nevoie sa fi promovat bacalaureatul, pentru orice facultate. La toate materiile. Altfel, nu primesti diploma si nu te poti inscrie la admitere. Iar la Drept, concurenta este foarte mare.

| Arefino a răspuns:

Nu contreaza ce materii ai dat la bacalaureat, contreaza sa il iei

| alexandramng a răspuns:

În funcție de facultate (avocatura nu e ceva ce alegi de la admitere, deci nu te împiedică), se poate cere media de bac și/sau nota la proba de profil pentru departajare. Matematica nu este obligatorie pentru a intra, dar dacă este materia ta de profil, poate fi la unele facultăți luată pentru departajare. Desigur, este nevoie de bacalaureat promovat la toate materiile pentru admitere.