| MrEvil89 a întrebat:

Pentru a primi bursa in anul 2 de facultate (in special facul de medicina veterinara)trebuie sa ai media pe anul precedent peste 8 sau doar pe semestrul al 2-lea. funda

Răspuns Câştigător
| goshty a răspuns:

In general conteaza media din tot anul 1, nu doar de pe semestrul 2. in semestrul 2 conteaza de pe semestrul 1. asta e singura exceptie, in rest media anului precedent. Si conteaza sa te incadrezi in nr de burse disponibile. Nu e suficient sa ai peste 8, daca sunteti prea multi poate sa dea doar la cativa, la primii in ordinea mediilor.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se ia in considerare media de pe anul I. La unele pleaca de la 8, la altele de la 8.50. Iti recomand sa consulti regulamentul de acordare a burselor. Oricum, depinde foarte mult de care este prima medie care ia bursa, cate burse se dau.

| MrEvil89 explică (pentru anonim_4396):

Unii colegi spun ca trebuie sa ai doar pe sem 2 peste 8.m.am uitat si la regulament dar nu specifica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MrEvil89):

La noi la Sibiu mereu s-a luat media pe anul precedent pentru bursele de pe primul semestru in anul urmator. Numai pentru semestrul II s-a luat in considerare media pe semestrul I.