| ChiukiuHamsler a întrebat:

Pentru admiterea la liceu, de exemplu, la filologie se intra cu 8, daca media de la evaluarea nationala este 7, si 20% din media 5-8 este 1, 88, intru?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu vei putea intra, avand in vedere ca media de la evaluarea nationala se ia in proportie de 80% (deci 5, 60) si impreuna cu 1, 88 vei avea media de admitere de 7, 48.

| ChiukiuHamsler explică (pentru Ioandelasal):

Deci pentru Admitere, este suma aceasta? (80% Media E.N) + (20%Media 5-8)?

| Ioandelasal a răspuns (pentru ChiukiuHamsler):

Da, asa este.

| Leo9915 a răspuns:

N ai cum sa ai media de 1, 88, asta ar însemna ca esti repetentlaughing)