| Vernusio a întrebat:

Pentru cine a dat bacalaureatul din ce perioada v-ati apucat sa invatati si cat timp ati alocat invatatului pe zi?

3 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Eu am fost la filologie, deci am dat bacul la romana, istorie si filosofie. La romana, pentru ca profa ne-a pus timp de patru ani sa citim cate doua opere pe putin pentru fiecare chestie care ar putea pica la bac si sa facem rezumate in detaliu la fiecare, ei bine nu am invatat aproape deloc. Am citit cu doua zile inainte de bac o carte cu niste comentarii sa imi improspatez putin memoria si asta a fost. Am luat cred ca in jur de 8, 80 de atenta ce am fost, pentru ca am uitat sa folosesc structura specifica textului argumentativ. laughing

La istorie proful ne dadea teste o data la doua saptamani si acolo trebuia sa invat mereu. Am inceput sa repet materia dupa proba de la romana, deci cam cu doua zile inainte de bac si am luat in jur de 8, 50 parca.

Iar la filosofie mi-a fost cel mai greu pentru ca profa nu prea dadea pe la scoala. Asa ca am inceput sa fac pregatire prin luna martie pana in luna mai, o data pe saptamana. Am invatat cat am facut pregatire si dupa am mai repetat putin in perioada in care erau probele orale si evident, inainte de examen si am luat 9.

Prin urmare, daca inveti constant tot anul nu o sa ai probleme. Mie cel mai mult timp imi manca citirea tuturor cartilor, rezumatele si pregatirea pentru facultate (am avut examen de admitere). Insa pe langa astea, nu stiu daca invatam o ora, doua pe saptamana. Sincera sa fiu, acum daca ma gandesc mai bine nici macar nu stiu cum am trecut liceul pentru ca nu prea ma amintesc invatand. Cel mai un sfat pe care ti-l pot da este sa fii atent la ore si dupa cum spuneam, daca dedici cred ca si 15 minute pe zi pentru fiecare materie (pentru bac), numai sa revizuiesti ce ti s-a predat in clasa, timp de un an de zile, ar trebui sa te descurci.

| FuriaGogoasei a răspuns:

In ultimii ani bacul a devenit tot mai usor, in mod normal trebuie sa inveti constant de-a lungul liceului.dar daca nu ai facut treaba asta te sfatuiesc sa mergi la pregatire la putin timp dupa inceperea clasei a12a.

| Cosmyno7 a răspuns:

Dacă nu ai învățat 3 ani e greu sa recuperezi tot în ultimul, bacul nu e greu. Învață din timp sa nu lași pe ultima suta de metri.