| Captive a întrebat:

Pentru cei care dau sau au dat bacalaureatul la sociologie.
Sunt la filologie și la proba a 3-a la bacalaureat am ales sociologia, in condiții in care profesorul nostru ne-a spus ca ne va ajuta și pregăti indiferent de ce alegem, socio, filosofie, logica, psihologie și ca la materiile acestea e mult mai ușor decât la geografie. Am ales sociologie pentru ca ne-a spus ca e cea mai ușoară dintre toate și ca se ia foarte ușor 10. Acum treaba sta in felul următor : am primit materia cu 2 săptămâni înainte de simulare, care e mâine.
Materia este pe foi xeroxate dintr-un caiet al unei foste eleve însă ele nu se leagă și am impresia ca nu sunt in ordine și nu pot sa le pun in ordine chiar dacă am încercat. Ce as putea sa fac in privința aceasta? De unde sa invat?
Am cautat in librarii însă singurul lucru pe care l-am găsit a fost doar un memorator mic pentru sociologie însă nu prea coincide cu ce e scris in foile de la profesor.

13 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! Ai nevoie de un manual de sociologie pe care îl găsești în librării sau daca nu dai comanda de pe net, de pe site-ul editurilor. Daca vrei sa te mai ajut, spune-mi te rog.

| Captive explică (pentru Floreenofficial):

Am cautat in librarii și singurul lucru pe care l-am găsit a fost memoratorul despre care am zis mai sus.

| Adry05 a răspuns:

E manualul ala de clasa a 11-a, cred ca e singurul. E usoara intr-adevar, v-a zis bine. Si logica e usoara daca ai un prof bun sa ti-o explice si sa-ti arate cum sa abordezi subiectele si e si mai fain la ea ca n-ai aproape nimic de tocit, totul inveti (ce sa vezi) logic.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Aiureala, la geografie e mult mai usor pentru ca nu trebuie sa tocesti, ci doar sa inveti logic. Doar invatand ora d eora cu harta in fata la geografie si jucandu-ma pe net pe proful de geografie.ro am reusit sa iau 9, 50 la Bac, daca te gandesti mai bine toate ar fi logice doar ca mult mai repede ai invata la geografie, la sociologie nu merge asa repede, mai logic mi se pare la logica, poti sa iti cauti caietul din clasa a Xi-a macar sa inveti cat poti.

| Captive explică (pentru MihaiNicu23):

Nu am făcut sociologie deloc. Am avut alta profesoara care discuta despre problemele ei personale și nu am scris niciodată nimic la sociologie.
Eu mi-am pus opțiunea pentru bac și acum nu cred ca pot sa o mai schimb, mai ales ca mâine dau și simulare din socio.
Acum îmi pare rau ca nu am rămas sa dau la geografie, dar nu am ce sa mai fac.

| MihaiNicu23 a răspuns (pentru Captive):

Poti intreba diriginta poate mai e o mica sansa sa schimbi proba pana la BAc si nu e obligatoriu sa te duci la simulare.

| Elena9328 a răspuns (pentru Captive):

O poți schimba
Cunosc pe cineva care a dat psihologie
Și la bac geografie
Du te și întreabă

| Elena9328 a răspuns:

Întreabă ți profesorul, noi nu te putem ajuta.
E ușoară daca ai vorbele la tine.
Daca nu, nu.
Eu am dat geografie și am luat 8.15

| Captive explică (pentru Elena9328):

Profesorul e total dezinteresat și nici măcar nu facem ora. Face doar cu cei care dau din logica și pe restul ii trimite acasă, iar in legătura cu materia, i-am dus odată foile ca sa ma ajute sa le pun in ordine, el zice ca mi le-a pus, însă nu sunt in ordine, nu se leagă. Deci profesorul nu ma va ajuta.

| Andrei277 a răspuns:

,Ok am sa iti raspund chiar daca este poate prea tarziu, eu am sustinut bacalaureatul tot la sociologie si am luat 9.80 si am dat si la facultatea de sociologie, pentru bac eu am invatat din :
1. Manualul de clasa a 11-a (de la humanitas)
2. Mihailescu Ioan -Sociologie generala
Iti urez mult succes, si sper sa iei cat mai mult apropo si eu am fost descurajat de catre toti profesorii... ca nu ar trebui sa dau bacul la sociologie, ( profa de geografie aproape ca ma implora sa dau la geografie), dar dupa rezultate eu am fost cel care a ras (am luat cel mai mult din scoala la 3 -a proba, toti cei care au dat la geografie au luat maxim 8.75)
Iti sugerez sa iti ordonezi materia pentru bac in felul urmator
1 Metodologie cercetarii
2 Grupurile sociale-definitii/tipuri/dinamica/coeziune
3 Status si Rol, Relatiile sociale
4 Stratificarea sociala
5 Socializarea (definitii, tipuri factori)
6 Organizatiile
7 Institutiile sociale ( Familia, tipuri de familii, divort, casatoria, normele familiei)
8 Institutiile sociale partea 2 ( Religa/biserica, educatia/scoala, functiile scolii, ONG-urile, partidele politice, Statul social)
9 Problemele sociale ( Discriminarea, infractionalitatea, conflictele sociale, coruptia, saracia)
ah inca ceva, nici eu nu am facut sociologie deloc in a 11-a pentru ca am fost la real laughing e foarte usor de luat chiar si 10 eu am dat o putin in bara cu exprimarea : )

| edy423 a răspuns (pentru Andrei277):

Salut, nu stiu daca sunt sanse sa imi raspunzi:))
Acesta e manualul? https://www.librariaverona.ro/......nitas/7087

| Andrei277 a răspuns (pentru edy423):

Da desigur ca iti raspund, laughing) nu ma asteptam sa mai exista postarea asta. Da acela este manualul, pe langa iti mai recomand Dictionar de Sociologie Catalin Zamfir Lazar Vlasceanu (1998) e foarte util daca vrei sa cauti exact definitia unui termen sociologic mai detaliat.
Bafta multa!

| edy423 a răspuns (pentru Andrei277):

Multumesc mult!