| Wordofthat999999 a întrebat:

Dupa ce mi-ati sugera sa invat la psiho ca dau bac-ul anul asta si am ales psihologia, dar as vrea sa invat dupa un memorator de la booklet, as avea o sansa sa iau nota mare la bac daca as invata bine dupa acel memorator? La simulare am luat 5.50 fara sa invat absolut nimic,sau cei care au dat bac-ul la materia asta si au invatat dupa memorator, v-a ajutat la examen?

15 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Eu am luat 9.50 la bac la psiho anul trecut si am invatat doar din manualul de a 10a. Nu am invatat de pe nicio prostie din aia, nici nu am auzit vreodata de ele pana acum. Si pentru admitere, si pentru bac am invatat din cartea de a 10a. Invata bine procesele ca sa te descurci la sinteze si e ok. E materie accesibila, te descurci fara chestiile alea

| Wordofthat999999 explică (pentru whatevernvm):

Multumesc de raspuns, dar la ce chestii de referi?

| whatevernvm a răspuns (pentru Wordofthat999999):

"memorator"

| Adry05 a răspuns:

Mai bine ai da la sociologie. E mai putina materie si subiectele sunt facute mai obiective. Inveti si c-o saptamana inainte de bac. LA psihologie se da si un fel de mini-eseu daca nu gresesc unde poate aparea subiectivitatea.

| Wordofthat999999 explică (pentru Adry05):

Imi place psihologia de asta dau si bac-ul la ea si vreau pe viitor sa ma fac criminolog.

| Adry05 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Si-ti trebuie acolo? Ca nu stiu.
Daca nu, nu are rost sa risti sa-ti scazi nota la bac pentru pasiune. PAsiunea o studiezi in timpul tau liber, concentreaza-te pe ceva usor ca acolo tin cont doar de informatii nu de pasiuni.

| Wordofthat999999 explică (pentru Adry05):

Nu are relevanta, in primul rand dau la ce cred eu ca ma descurc tu de ce crezi ca la a 3-a materie este la alegere? Ca noi sa ălegem obiectul pe care l-am inteles cel mai mult si sa ne placa decat sa inveti din scarba mai bine invat cu drag, si plus de alta daca inveti este imposibil sa nu te descurci, si ba din contra presimt ca va fi materia cate o sa-mi ridice media de la bac.

| AutumnDay a răspuns:

Din memoooorator? E ok, poti invata din ea, dar nu te astepta la o nota foarte mare. Zlate- FUndamentele psihologiei+memorator+manualul de clasa a 10-a.

| Wordofthat999999 explică (pentru AutumnDay):

De pe manual invat editura aramis

| AutumnDay a răspuns (pentru Wordofthat999999):

E ok, cred. Nu mai stiu editurile, stiu doar ca pe cand eram eu clasa a 12-a aveam un manual idiot si nu am citit din el. Era aiurit rau si nu intelegeam nimic din el. In schimb, am invatat din Zlate, de pe net, mi-am facut relatiile intre procese psihice si multe altele.
Oricum, bacul la psiho nu te va ajuta prea mult in ce vrei sa faci mai departe, poti da oriunde indiferent la ce vrei sa dai bac-ul. happy Spor la invatat, iti doresti ceva interesant si in care nu oricine are tarie sa se bage. Ce tine de criminologie nu e deloc o ramura usoara.Success!

| Wordofthat999999 explică (pentru AutumnDay):

Da in Norvegia voi face facultatea si voi munci acolo, oriunde dar nu in Romania happy

| AutumnDay a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Super, inseamna ca stii limba, nu? Si mie mi-ar placea sa plec, dar din pacate sunt deja la facultate aici si engleza mea e la nivel mediu, franceza la fel, niciuna imi permite sa studiez in alta tara sad sau sa profesez, desi mi-as dori. Poate pe viitor, cine stie.

| Wordofthat999999 explică (pentru AutumnDay):

Salut! Poti face niste cursuri in engleza pana la avansat sau la ce vrei tu si poti lucra macar doi ani sa strangi niste banuti pentru a ajunge acolo, dupa angajezi acolo happy

| AutumnDay a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Intr-adevar, cursurile de engleza nu ar fi o problema, nici banii pentru. ca deja lucrez si incerc sa patsrez un echilibru intre lucrat si ajunsul la cursuri. Problema este faptul ca ceea ce facem noi nu prea coincide cu ce se face in afara si cumva, din ce am inteles,,, regulile" ca sa practici psihoterapia in afara sunt altfel. Momentan mai am un an aici, dupa fac formarea sau masterul si am timp sa ma gandesc la ce voi face. E un loc pentru fiecare din noi care isi da interesul sa faca ceva, oriunde, fie ca e aici, fie ca in afara. Spor in tot ceea ce iti propui!

| Wordofthat999999 explică (pentru AutumnDay):

Si sincer in tara asta nu vreau sa profesez nimic, nu.mi place nu vreau sa lucrez in societatea si sistemul asta condus prost, nu vreau sa pierd vreamea aiurea, aici totul este coruptie si nu.mi place si vreau sa lucrez intr.un mediu civilizat, aici cand termini facultatea sau liceul nu se uita nimeni la tine si plus salarii naspa, bataie de joc si pacat de tara asta frumoasa dar e condusa prost.