| anonim_4396 a întrebat:

Pentru vorbitorii de limba germana,in cat timp ati invatat limba? Ati invatat-o printre nativi? Se poate invata la fel de bine si fara profesor, doar cu ajutorul unor nativi prin microfon? Unde ati intampinat cele mai mari probleme?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Eu am invatat limba germana de la tati ca e german si de la mama romana, limba germana nu-i usoara in primul rand ce sa discuti la un microfon daca nu sti cuvinte?
eu am invatat engleza, norvergiana singur prin a asculta muzica cu versuri in romana /germana, am vazut multe filme cu subtitrare in romana /germana, am facut un curs dar nu prea am invatat mult, am incercat sa comunic cu un nativ nu ai ce discuta daca nu ai un vocabular macar de 2000 de cuvinte si 200 de verbe conjugate, limba germana nu se compara cu engleza sau alta limba, are o gramatica foarte grea, cuvinte lungi lebensmittelgeschäft =alimentara
in plus difera mult modul cum pronunti, plus ca fara der, die, das nu ai ce cauta

daca doresti intri descarci cursurile si inveti, am si filme in deutsche sprache http://cursuri-de-limbi-straine.blogspot.ro/

dar nu isi imagina ca e usoara, e o limba gen puzzele

2000 de cuvinte, 200 de verbe e baza

| CVane a răspuns (pentru RAY):

Da,stiu ca e o limba destul de complicata si dureaza timp pana o inveti.
Chiar si acele cuvinte mai lungi, dupa ceva timp te obisnuiesti cu ele, iar pronuntia sincer nu mi se pare asa complicata odata ce te obisnuiesti,. O sa ma apuc mai serios de ea(ma apucasem odata dar din lipsa de motivatie..am abandonat-o. Nu am zis ca sa discut cu un nativ prin microfon, doar sa ma ajute cu pronuntia. Mersi de raspuns big grin

| RAY a răspuns (pentru CVane):

E foarte bine daca discuti cu cineva in germana