| raul05 a întrebat:

Plsss va rog care imi spune cum e viata plantelor si a animalelor iarna va rog raspuns pana joi 13.01.2011

3 răspunsuri:
| Andrutsa13 a răspuns:

Iarna, unele animale intra in repaus hibernal sau in somn de iarna; in ambele cazuri, scade mult temperatura corpului si intensitatea metabolismului. Alte animale sau pasari migreaza spre zonele mai calde.
Iarna, plantele isi continua activitatea desi ele par moarte, insa la baza petiolului, dupa caderea frunzelor se formeaza straturi de suber cu rol de cicatrizare care vor impiedica uscarea provocata de inghet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ms Andrutsa13! aveam si eu nevoie

| Cadinoiu_Andrei_2001 a răspuns:

Tenks Andrutsa 1 3 chiar am avut nevoie