| r0099k a întrebat:

Poate cineva sa îmi dea detalii despre admiterea pentru anul 2021-2022 la licee și colegii din Iași? Când va avea loc? In ce luna? Menționez că sunt a 9 și sunt din Moldova dar vreau la un colegiu din Iași.

Răspuns Câştigător
| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Buna. Vrei sa dai examenele si sa faci a 9a iar sau doar sa te transferi? Nu inteleg clar din intrebare, iar raspunsul ar fi diferit in fiecare caz. Daca vrei sa alegi prima varianta trebuie sa dai examenele (sunt la nivel national) si sa astepti pana se termina cu repartizarea computerizata. Daca vrei sa mergi pe a doua varianta, atunci suna la secretariatul liceului si intreaba. In principiu dai niste teste, insa depinde si de media ta (trebuie sa fie mai mare ca a ultimului din clasa). Eu sunt eleva in Iasi, asa ca daca ai intrebari cred ca te pot ajuta.

| r0099k explică (pentru rosessunflowersandlillies):

Eu sunt clasa a 9 in Moldova anul acesta o finisez, însă nu prea știu dacă este stabilă chestia asta cu examenele fiindcă sunt diferite informații unde se spune că le vom avea dar și foarte multe unde se spune că nu le vom avea. Pe mine mă interesează să mă duc mai departe în clasele liceale dar din Ro. Și nu am înțeles partea cu,, sa dau examenele și să fac a 9 iar". Eu am înțeles că nu se repeta anul la colegiu și nici la liceu adică credeam că a expirat acest factor. Vreau să știu mai multe detalii despre colegiul national din Iași și despre cămin. Admitere, bursa, cămin... Când se va face admiterea și dacă trebuie să mă duc în persoana fizica sa depun actele la mai multe licee și colegii (asta daca nu mă accepta din primul tur)? Tot caut pe siteuri informații dar nu prea găsesc

1 răspuns: