| Wehrmacht a întrebat:

Poate sa imi explice si mie cineva ce se face la orele de informatica clasele 9-12 la mate info? Adica chiar se face face informatica sau e ceva "la panarama"(nu am gasit alta exprimare)? Adica o persoana care termina clasa a 12-a la profilul asta si este atent la orele de informatica este in stare sa realizeze un program care sa faca ceva util in afara de calcule sau chestii pe care le poti invata in cateva ore de pe net? Adica...nu stiu, ca e profil mate info ma astept sa fie ceva folositor in c++ si ce se mai face, nu doar ce e de baza.Adica scoala pana acum in clasa a 8-a mi-a lasat o parere proasta despre ce se preda la ora de informatica. Poate a fost asa la mine in scoala dar in acelasi an da-o dracu' de treaba acelasi lucru faceam,in fiecare an "asta-i calculator,are mouse, tastatura, boxe, monitor...etc" ca sa nu mai zic ca acum in clasa a 8-a profesoara e bata.Deci v-ati crucii daca ati vedea-o "in actiune". Deci, se merita sa dau la profilul asta? Si daca mai incolo vreau sa devin designer 3D(ma intereseaza realizarea jocurilor) trebuie sa stiu si sa programez, ma mai ajuta profilul asta? Ca nu cred ca se preda despre asta acolo.

Si din ce se da bacul acolo mai exact?

PS: Te invata si cat de cat comenzi si cum sa folosesti CMD si Telnet?

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Păi când o să termini o să ai baza c++ nicio minune, o să înveți să faci o piramidă din cifre, să calculezi cmmdc și alte tâmpenii. Mai interesant e html care se face la TIC, acolo chiar poți să înveți să faci site-uri dacă te preocupă. De ajutat te ajută că ai o bază, te obișnuiești cu comenzile, chiar dacă nu o să faci minuni la școală.

Răspuns utilizator avertizat
| FucktheSystem a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Eu am adorat la TIC html-ul, de plăcere făceam acasă suplimentar. Bine și profesorul s-a ocupat să ne arate, să ne facă fișe cu exemple concrete și tot.

11 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Bacul se dă la mate, română și la alegere dintre bio, chimie și fizică.

Și nu te învață nimic altceva decât pseudocod și c++.

| Wehrmacht explică (pentru FucktheSystem):

La creearea site-urilor, pe langa HTML mai preda macar putin css sau java? Ceva de genul asta? Deci la mate info...nu dai la bac din info?
Si daca vreau sa devin designer 3D pentru jocuri, mai foloseste la ceva liceul asta?

| FucktheSystem a răspuns (pentru Wehrmacht):

Eu am făcut decât HTML, poate în alte licee se mai face și altceva.
Și la mate info dai competențe la info care sunt mai mult o formalitate care nu contează.
Și dacă vrei să devii designer 3D de jocuri te ajută pentru că totuși deprinzi o bază, comenzile de bază și odată ce reușești să înveți un limbaj de programare e destul de ușor să înveți și altele. Și în plus eu pe lângă programare care sincer nu mă interesează deloc mai fac și animație în Flash, asta ca opțional, acum o să puteți și voi să vă alegeți opționale și cred că se pot alege și alte limbaje de programare, nu știu sigur.

| Anonimul8297 a răspuns:

La panarama!

| njohn a răspuns:

Cam tot asa ceva si la liceu o sa te puna sa faci proiecte si documente la greu, sau poti sa alegi un profil de informatica poate asa o sa faci ce doresti si dupa aia la facultate; nu asa simplu ajungi sa realizezi jocuri, e nevoie de multa munca si ambitie

| Eeu a răspuns:

Sunt pe profil de mate-info cu informatia intensiv si tin sa precizez ca, pri te bagi pe acst profil, ori pe engleza intensinv ( vorbesc de un liceu cu profil real ) o sa fie aceeasi materie! Diferenta consta in orele desfasurate. Adica, daca te bagi la engleza intensiv, vei face 4 ore de engleza pe saptamana si 2 de informatica. Iar daca te bagi la mate-info, vei face 4 ore de info si 2 de engleza. Ma repet, materia este aceeasi la ambele profiluri ( la toate materiile, nu doar la informatica )! Bine, acum daca ai un profesor binevoitor si o clasa de copii cat de cat interesati, iar materia o pricepeti repede, s-ar putea sa fie timp sa faceti si ceva in plus. O sa ai putina nevoie si de orele de TIC, deoarece acolo (din ce-am vazut in programa) o sa inveti sa lucrezi in photoshop si in alte programe si o sa inveti chestii pentru a putea stapanii mai bine calculatorul si comenzile acestuia(in clasa a 9-a). Sper sa te fi ajutat.

| DarkAngel95a a răspuns:

Salut
Din cate stiu eu la profil mate-info se pune mai mult accent pe matematica, informatica, romana.La informatica te invata sa editezi in Word, Excel, Acces, Pascal etc. acum depinde si de ce profesor vei avea.De exemplu eu am o profesoara care preda toata lectia citind de pe foi...deci mare lucru nu prea invatam de la ea.Acum depine de ce liceu vei alege.Vad ca vrei sa devii designer 3D si cred ca te va ajuta sa cunosti mai bine PC la acest profil.Acum depinde de decizia ta daca doresti sa intri la acest profil.

Bacul se da din:Scris la matematica M1, limba si literatura romana si o materie de profil ( in speta informatica ). Oral vei da competente digitale, lingvistice ( limba romana si o limba de circulatie internationala )

| Elvis_Maxim_1990 a răspuns:

Nu stiu, uite eu de exemplu sunt in clasa a 7-a si am facut in anul asta o pagina pe HTML, profesorul e foarte de treaba, ne explica bine, ne preda concret si jumatate din singura ora care o facem pe saptamana facem o parte din pagina, iar vreo 20 de minute ne jucam.Dam un test odata la cateva luni, si pot zice ca pagina arata binisor.Succes in continuare si sper sa iti gasesti profilul care sa te caracterizezewinking

| danielmocanu072180 a răspuns:

Materia clasa a X-a informatica:
http://informatica-tulcea.blogspot.com/