| Anonimu173 a întrebat:

Poți avansa in rang in armata romana fără 12 clase și cu bac? Doar dacă ai clasele obligatorii.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Si in armata, ca la orice meserie, poti avea grade si functii in functie de pregatire, fapte si vechime.
Daca nu ai liceul terminat, vei ramane la gradatiile de soldat (pana la grad de sergent).
Daca urmezi si o pregatire de subofiteri, atunci poti avansa pana la grad de plutonier adjutant.
Cu pregatire universitara (academie, echivalare) poti urca la orice nivel de gradatiune.

| Violleta2022 a răspuns:

Corect cea a spus cunostinta ta!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Așa a spus?

| StrongHeart a răspuns:

Daca poti sa faci multe flotari si sa tragi gloante ca descreieratul, va fi mereu nevoie de tine.

| Anonimu173 explică (pentru StrongHeart):

Eu întreb legal vorbind pentru ca am o cunostiinta care a spus ca fără 12 clase și BAC nu poți avansa in rang