| darctron a întrebat:

Salutări TPU, ma gândesc serios de ceva vreme că locul meu ar fi in armată, sunt abia în clasa 11 și am 19 ani, dar chestia buna e măcar că poți avea un loc și fără bac, pentru că din motive diverse, nu prea am speranțe mari să îl iau. M-am interesat și cu diplomă de 10 clase poți avansa in grade până la caporal. A fost cineva implicat în așa ceva? Ce părere aveți?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da! Cu 10 clase (11 cum zici tu) poti merge pana la caporal clasa intai! Cu putin efort (clasele 12, 13 si Bacalaureatul) poti merge la subofiteri, maistri-militari sau ofiteri, daca te vei obisnui. Eu am fost ofiter.

| darctron explică (pentru Salontanul):

Da, știu, punctul numărul doi este că eu nu vreau sa fiu un pinguin burtos in spatele unui birou, ăia nu sunt soldați, îmi doresc o viață disciplinată, da să trăiți nu să trăiți, antrenament fizic constant, aș dori gradat profesionist să ajung, e visul meu cel mai mare, dar dacă zici că ești din familie, cum stă treaba cu locurile? e mare concurența pe această categorie? probele fizice și psihologice sunt grele? și în plus bănuiesc că anul acesta am pierdut înscrierile, la anul când?
mulțumesc!

| Salontanul a răspuns (pentru darctron):

Pinguin burtos vei ajunge oricum. Asta depinde doar de organismul tau si de cat sport faci. Sport faci si ca subofiter, maistru sau ofiter. Chestia este ca esti platit mai bine. "Da, sa traiti! Nu, sa traiti!" vei zice oriunde. Doar daca ajungi presedinte ca Iohannis nu mai zici asa si poate ca in si el zice la fel pe la Bruxelles! Cat despre concurenta nu pot sa-ti mai spun nimic. Am trecut de mult in pensie. Probele fizice nu mi se par grele. Eu am dat unele mai drastice la vremea mea. https://www.youtube.com/watch?v=4CbUXufQAMw
Da! Anul asta ai ratat sansa. Pot sa mai fie inscrieri locale. Cand vor fi la anul nu se stie! Tine legatura cu Centrul Militar Judetean de care apartii: https://www.mapn.ro/contact/centre_militare/
Citeste si aici: https://bit.ly/3eUF5fd

Răspuns utilizator avertizat
| Ushtria a răspuns:

Visezi frumos, pana iti da unu o gaura in cap sa iti vina mintea la loc rolling on the floor

| darctron explică (pentru Ushtria):

E trist sa știm că oameni că tine vor trebui să-și apere țara în caz de amenințare...