| Mindcraft a întrebat:

Ma intrebam daca e posibil sa absolvi facultatea fara sa iei licenta si care ar fi diferenta daca o absolvi fara sau daca reusesti sa o iei.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Licența este concepută astfel încât să ateste că dta înafară de faptul că ai fost la niște cursuri și ai luat note de trecere la examene, ai capacitatea da a aplica acele cunoștiințe dobândite în facultate pentru a rezolva o problemă, deci ai devenit un specialist. Asta este cel puțin teoria și rostul unei licențe. În realitate și în general, este de multe ori un aspect formal, care se rezolvă cu copy paste. Dar fiind o practică generală de atestare oficială a capacității profesionale, așa consideră toată lumea, așa interpretează toți angajatorii, că, ai licența, ești bun, ești profesionist, iar dacă nu, nu. Astfel cu toate că te-ai chinuit 4-5 ani pe băncile facultății, nu ți se recunosc. Primești o adeverință că ai urmat cursurile facultății dar nu ți se recunoaște calitatea de specialist. Din fericire, sunt profesii, de exemplu IT și nu numai, în care un angajator, mai nou, te întreabă, ce știi să faci, și apoi te supune la o probă de lucru.

2 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Da, poti, dar nu poți profesa in domeniu. E ca și când termini clasa a 12-a (ești absolvent de liceu), dar nu dai BAC-ul. Te poți angaja, dar nu poți merge niciunde unde îți cere diploma de BAC. Mai poți da licența după un an, sau chiar după mai mulți ani de la absolvire.

| christall a răspuns:

Absolvent esti doar daca iei licenta. Daca nu o dai se considera doar ca ai frecventat cursurile facultatii respective.