| arrriadna a întrebat:

Predicatul verbal sta in vreun caz? Sau PV n-are caz? Ca nu mai stiu...

Răspuns Câştigător
| Aishaa a răspuns:

PV n-are caz,are mod,timp,persoana,numar, conjugare, diateza.

11 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu, la analiza morfologica a predicatului verbal nu discuti categoria cazului.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Whooaaa... stai aşa. Cum mă? Predicatul să aibă caz?!?!?!?!

| VladestepeTPU a răspuns:

Predicatul verbal nu are caz.Doar substantivele şi adjectivele au caz.El este FS-ul verbului.big grin

| arrriadna explică:

Multam fain de ajutor.
Am terminat scoala de 11 ani si nu mai tineam f bine minte, deci nu mai dati cu pietre.
Pt Cristina: Numele predicativ ARE caz. Ca d-aia eram eu foarte in ceata. Uite aici:
http://www.e-referate.ro/referate/Predicatul2006-09-28.html

| JustMelavJustMe a răspuns:

? Hello! Cum sa stea! E verb neaparat ( ca e prediccat vverbal ce Dumnezeu) deci are mod ( indicativ, conjuctiv, cond. opt., infinitic, genitiv etc...mai sunt vreo 3 legasesti pe net) daca ar fi fost subt ar fi avut caz (nominatic, acuzativ, dativ, genit, vocativ) idem l e gasesti pe net...deci.NU,NU ARE CAZ!

| FluGg a răspuns:

Mai trebuie sa mergi pe la scoala...

| Ionutz1998 a răspuns:

N.are caz...are mod,timp, persoana, numar

| Mistik a răspuns:

Deci sa intelegi : Pv si PN nu au caz pentru ca predicatul raspunde doar la o singura intrebare : ce face? sau ce se spune despre subiect? Cazuri au urmatoarele parti de vorbire substantivul, adjectivul, numeralul, pronumele etc. Sper ca ai inteles sau ti-ai reamintit. Funda?big grin:*

| TM6524 a răspuns:

Frate doar partile de vorbire ca substantivele si altele care il substituie au caz...

| florinho a răspuns:

Daca ii zic lu profa ca verbu are caz ...imi tranteste un 2 sadlaughing

| cosmina_4200 a răspuns:

Cazu e pentru substantiv