| Scarlettt a întrebat:

Prin ce diferă ştiinţele sociale de filologie?

Funda!

Răspuns Câştigător
| M25M a răspuns:

Da este coret ce spui tu, dar diferenta este ca la filologie faci logica doar o ora pe saptamana, in clasa a noua, in clasa a zecea faci tot o ora pe saptamana economie s.a.m.d. La filologie "scapi" de matematica, fizica si chimie dupa clasa a 10, ceea ce lasa loc orelor de romana, franceza, engleza, istorie si engleza.

10 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Prin materii, prima :sociologie, psihologie, economie; si a doua: limba romana, literatura universala, limba si comunicare, gramatica

| anonim_4396 a răspuns (pentru M25M):

Şi la filologie faci logică, psihologie, economie. Din câte ştiu eu, la ştiinţe sociale dai teză la logică în timp ce la filologie nu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru M25M):

La filologie pe a 10-a faci psihologie şi pe a 11-a economie. Şi pe lângă orele de română, istorie şi limbi străine, se face şi latină, ceea ce e groaznic laughing.

| M25M a răspuns (pentru anonim_4396):

La ce latina am facut eu nu prea mi s-a parut groaznic.big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru M25M):

Mie mi se pare îngrozitoare şi nu vreau să mă gândesc că dau de ea (şi de profesoară big grin )până în a 12-a.Bine că nu se dă la BAC.

| M25M a răspuns (pentru anonim_4396):

Da este coret ce spui tu, dar diferenta este ca la filologie faci logica doar o ora pe saptamana, in clasa a noua, in clasa a zecea faci tot o ora pe saptamana economie s.a.m.d. La filologie "scapi" de matematica, fizica si chimie dupa clasa a 10, ceea ce lasa loc orelor de romana, franceza, engleza, istorie si engleza.

| Scarlettt explică:

Era mai bine stiintele sociale decat filologia (parerea mea )

Sun la filo, am intrat a 9a am vrut si stiinte soc dar n-am intrat.Eh la cata latina am invatat eu in a 8a o sa fie jale

| M25M a răspuns (pentru Scarlettt):

Din ce imi amintesc eu, latina era facuta o data pe saptamana. nu te agita, poate prinzi niste profesori de treaba care inteleg ca latina nu este un obiect de bac si nu va vor forta sa o invatati degeaba.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Scarlettt):

Prima mea opţiune a fost ştiinţe sociale şi am ajuns la filologie.Sincer,acum dacă ar fi să aleg din nou, nu aş mai vrea să ajung la ştiinţe sociale.Cât despre latină, o să o luaţi de la capăt cu materia, nu o să continuaţi ce aţi făcut pe a 8-a.

| Scarlettt explică (pentru anonim_4396):

De ce n-ai mai vrea sa ajungi la stiinte sociale?

E super tare profilul

| anonim_4396 a răspuns (pentru Scarlettt):

Nu sunt tocmai genul de persoană care preferă să înveţe decât să iasă la un suc.La filologie ai cu o teză mai puţin decât la ştiinţe sociale, ceea ce este un motiv pentru mine. Facultăţile la care poţi merge după ce termini liceul sunt aceleaşi şi de la filologie şi de la ştiinţe sociale.