| JuL a întrebat:

Sunt cls. a 8-a si nu stiu pe ce se bazeaza anumite profile : 1. Stiintele Sociale, 2. Stiintele Naturi, 3. Filologie.

Răspuns Câştigător
| Nevermindd a răspuns:

Bună!
Ştiinţe sociale. ăsta e un profil mai „comod".Nu faci nimic intensiv. Faci engleză (vreo 2-3 ore pe săptămână )faci română (4 ore-săptămână )şi logică( 2 ore pe săpt. Logica faci doar in clasa a noua.În clasa a 10-a faci psihologie, in clasa a 11-a economie iar in clasa a 11a filozofie).Dai teză la română,engleză,geografie/istorie şi logică (respectiv psiho,economie si filozofie). După terminarea acestui profil poţi urma facultăţi de drept, managemant, relaţii publice şi comunicare.
Ştiinţe ale naturii.Aici faci chimie,biologie,fizică, mate... Teză dai la română, chimie,mate,biologie/fizică. După, poţi urma facultatea de medicină, farmacie, stomatologie( gen).
Iar la filologie faci multă română si limbi straine.Multă română adica... ceva mai „aprofundat" pentru că numărul de ore e acelaşi cu numarul de ore de română de la celelalte profile.La filologie există şi profilele bilingve Unde faci o limbă străină (Engleză sau franceză ) intensiv. Teză dai la română, intorie sau geografie, latină si engleză (dacă eşti la filologie simplă) sau franceză daca eşti la bilingv franceză. Dupa terminarea profilului de filologie ai posibilitatea să dau un bac „special" (Engleză-cambridge, franceză-delf) prin care vei obţine o diplomă de competenţe lingvistice aprofundate in limba respectivă.

5 răspunsuri:
| Kodokuna a răspuns:

Stiintele sociale se bazeaza pe istorie, cultura civica. Dupa ce termini liceul poti face dreptul.La stiintele naturii faci chimie-biologie, deci poti deveni medic.Iar la filologie se face multa romana si putina matematica. Poti deveni profesor de romana, translator sau alte chestii.

| aleksuta a răspuns:

Sfatul meu e ca daca vrei un liceu bun intereseaza-te undeva unde are atestat.iti va fi mult mai bine daca ajungi la clasa a12 si dai pe langa bac si atestat.E un examen in plus care iti arata ca ai o calificarebig grin good luck

| oanaoana63 a răspuns:

| ana_4437 a răspuns:

La Stiintele Naturii, materiile de baza sunt : romana, matematica (nivel 2- adica putin mai usor decat ceea ce fac cei de la mate-info), biologia, chimia si fizica.

| aditsa a răspuns:

Stiinte sociale = istorie/geografie; stiintele naturii = biologie-chimie; filologie = romana/limbi straine big grin