| anonim_4396 a întrebat:

Propozitia subordonata din fraza "Ceea ce ma jeneaza este dificulatea rasfoirii" este : a)predicativa b)subiectiva.
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| roZatoare a răspuns:

Subiectiva
1) contragi sa verifici: problema este dificultatea rasfoirii
2) te gandesti, ca sa fie predicativa trebuie sa ai un predicat nominal incolmplet ceea ce nu e in fraza data, asa ca e subiectiva

9 răspunsuri:
| Roby_roberto_1997 a răspuns:

Este c 100%

| Emilia02 a răspuns:

E subiectiva...a aparut baremul.Mersi mult tuturor..eu inca sper sa fie o greseala si raspunsul corect sa fie `predicaticva`laughing.

| Theoooooo a răspuns:

Eu am scris ca este predicativa si o zis ca ii bn....si multi colegi o scris asa

| Ricafardefrica a răspuns:

Salut! Daca ne luam dupa sensul primar ca sa zic asa, este fie subiectiva, fie predicativa (orice alta varianta pica), exact cum a fost data si solutia oficiala. Daca tinem cont de nuanta, adica de ceea ce a dorit sa sublinieze cel care a formulat-o (pe ce a pus el accentul), nu poate fi decat subiectiva. Singurul raspuns corect este - dupa mine - subiectiva.

| Alexxxutzaaa a răspuns:

Subiectiva

| Mihaescu_Ivona_1998 a răspuns:

Limba romana este formata din sensuri, din cazuri particulare. Se poate spune "Rasfoirea paginilor este jenanta/deranjanta" ceea ce ar rezulta ca este Predicativa. AVem, de asemenea, un predicat nominal incomplet, care cere o Predicativa. Speram sa puncteze ambele raspunsuri.

| Obada_Teodora_1996 a răspuns:

Http://www.petitieonline.com/......iunie_2012 intrati aici si semnati petitia cei care ati scris B

| RonaldoRolly a răspuns:

Nu a aparut baremul pe net? Ca sa stim clar deoarece pe net sunt pareri impartite intre subiectiva si predicativa.

| Justonekiss a răspuns (pentru RonaldoRolly):

Nu a aparut. Eu am scris predicativa! Si pana la urma ce e? x(