| wildlyon a întrebat:

Puteti sa imi dati exemple de obiceiuri culturale care nu respecta drepturile omului? Multumesc

2 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Singurul care imi vine in minte e din cutumele musulmane, unde fetele care sunt vazute vorbind cu un barbat strain sunt ucise, arse.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hey. Tot ce imi vine in minte e Targul de fete de pe muntele Gaina (dar e doar traditie,nu cred ca se mai tranzactioneaza fete). In rest, ce sa mai fie? Mai sunt pelerinajele alea unde oamenii se autoflageleaza ( de ex isi bat cuie in maini, se crucifica ). Poate traditia aia cu taurii lasati sa alerge liberi intr-un oras in Spania(daca esti turist si se intampla sa nu stii...nu cred ca iti mai sunt respectate drepturile cand da peste cireada de tauri) laughing Ma gandesc si la botez... oare iti sunt respectate drepturile cand treci printr-un ritual fara consimtamantul tau? Circumcizia la musulmani e oare o asemenea traditie? e foarte tare intrebarea laughing ultimele doua exemple mi se par cele mai bune.