| loveanime a întrebat:

Puteti sa ma ajutati? am de facut o tema la educatie civica si nu prea stiu ce sa scriu. tema suna asa : Putem fi nedrepti fata de ceilalti sau drepti. La fel insa putem fi drepti sau nedrepti fata de noi insine.
1.Cum am putea sa fim nedrepti fata de noi insine?
2.Cum ne putem corecta greselile fata de noi insine?

Răspuns Câştigător
| tia a răspuns:

1. Pai in momentul in care stim ca un lucru nu e bine sa il facem ( sa luam exemplu furtul ). Stii ca nu e bine sa furi, dar totusi o faci. Sau tot felul de lucruri pe care le constientizam ca sunt gresite, rele pentru noi, dar totusi le facem.

2. Pai putem sa gandim de 2 ori inainte de a face un anumit lucru. La furt de exemplu putem sa nu mai furam, si sa fim mai corecti cu toti ceilalti dar si cu noi insine.
Sper sa te ajute.