| Deniiiiiiiiiiiiiiiii a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti si mie planul argumentarii apartenentei la nuvela?
Multumesc anticipat.(funda)

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Vezi schema planului si dezvoltarea lui exemplificata :http://meditatii-la-romana.blogspot.ro/......-este.html

| BiaIoana98 a răspuns:

1)apartine genului epic; in proza; in dimensiuni reduse
2)presupune rezumatul, chintesenta, schema unei naratiuni in prdine cronologica
3)subiectul este, de regula, construit cu luciditate si rafinament
4)putem vb chiar de o logica a atitudinilor si a evenimentelor
5)deznodamantul are un rol ft important in nuvela( parca prin deznodamant, naratorul ar vrea sa demonstreze ceva; o idee; o conceptie; etc.)
6)intreaga desfasurare epica n-a fost altceva dcat pregatira argumentelor pentru aceasta demonstratie
7)are o actiune mai ampla si mai complicata decat schita, dar mai redusa si mai simplificata decat romanul
8)prezinta, de regula, ciocniri dramatice din viata
9)participa mai multe personaje care au caractere puternice
10)pune in miscare spiritul de observatie morala si sociala, analiza psihologica
NUVELA e specia literara a genului epic, mai ampla si mai complexa decat schita, mai simpla decat romanul, care inatiseaza un episod semnificativ din viata unuia sau mai multor personaje(prezentate in mediul lor social)