| anonim_4396 a întrebat:

Razboaiele intre greci si persi s-au soldat in final cu infrangerea persilor. Unde au fost invinsi definitiv soldatii persani?

5 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Asa cum spune si ParadoxRO, intre greci si persi au avut loc mai multe conflicte si, respectiv, victorii ale grecilor. Dar, ca sa raspundem strict la intrebare, trebuie sa ne referim la batalia de la Gaugamela (langa vechea capitala asiriana Ninive) din 331 i.Hr., in care Alexandru l-a infrant pr Darius III; aceasta a marcat, ca sa spunem asa, infrangerea finala a persilor. A fost o victorie spectaculoasa a macedoneanului tinand cont de disproportia dintre combatanti (Darius dispunand de cca un milion de soldati) si de rapiditatea cu care Alexandru si-a miscat trupele (batalia a avut loc in octombrie, iar In primavara aceluiasi an Alexandru era inca in Egipt).

| Fferdy a răspuns (pentru sabin89):

Si unde au fost invinsi?

| sabin89 a răspuns:

Acolo unde am zis, la Guagamela.

| sabin89 a răspuns:

Sorry, Gaugamela (nu Guagamela). Este o localitate in Mesopotamia (Asiria), in apropiere de vechea cetate Ninive.

| ParadoxRO a răspuns:

Puternica flotă persană a înaintat în golful de la Salamina, în timp ce infanteria persană ocupa Atica și incendia Atena, părăsită cu totul de locuitorii săi. Flota a fost însă în cele din urmă distrusă, iar Xerxes a fugit la Sardes pentru a scăpa cu viață (29 septembrie 480 î.e.n.), lăsând generalului său, Mardonius, sarcina de a continua războiul pe uscat cu o armată de 300000 de oameni. Mardonius a fost învins la Plateea de grecii uniți. În aceeași zi grecii au repurtat o importantă victorie navală asupra flotei persane lângă Micale, în Ionia.

Conflictul dintre greci și perși n-a luat sfârșit decât prin victoria lui Alexandru cel Mare (336-323 î.Hr.) asupra lui Darius III Codommanos și cucerirea Imperiului Ahemenid de către eleni.[...]
Sursa:http://ro.wikipedia.org/wiki/R%C4%83zboaiele_Medice