| anonim_4396 a întrebat:

Recomandări de culegeri pentru simulare XI și bacalaureat la limba și literatura română? Intru în clasa a XI-a și doresc să învăț începând cu această vară. Precizez că sunt într-o clasă cu specializarea filologie.

P.s: Doresc nota spre 10 la română ( și în simulare, și în bac ).

https://www.libris.ro/bacalaureat-2018-limba-si-literatu ra-roman a-PAR978-973-47-2

Această culegere ar fi bună pentru pregătirea mea?
Menţiuni:

- Problemă.
Profesoara nu ne pregătește :)

- Si. Din clasa a VIII-a sunt decis sa dau la UBB, Drept.
Am fost in politica aproximativ 2 ani, infiintand chiar si un partid politic pentru tineri, in colaborare cu PSD ( din pacate. ). Am cunoscut multe persoane inteligente in partid care m-au ajutat in legatura cu dreptul.
In fine.
Doresc sa intru pe locuri fara taxa. Am nevoie de medie foarte mare in bacalaureat.
Doresc sa arat ca nu este nevoie de ore in particular ca sa scoti la romana o nota foarte buna, chiar si in simulare.
Totusi. Timp de o luna, doamna profesor a avut probleme medicale. Pana atunci, mi-au predat profesorii foarte buni din liceu la romana. Toti imi spun sa nu ma stresez, ca sunt foarte bun si ca pot sa lucrez de unul singur pe teste. Mi-au recomandat sa prezint teste gata facute de catre mine doamnei profesor de la catedra si sa imi ofere recomandari si impresii.
Si mai mentionez inca ceva. Niciodata nu am fost elev care sa invete la toate materiile. Nu am fost cu 10 pe linie,, never". Si nici nu voi fi.
La istorie, pentru simularea din clasa a XI-a, nu voi invata. Nici nu cred ca o sa ma prezint.
Doar la romana voi lucra.
Ma sperie faptul ca toti ma lauda la romana. Si pe urma ma voi trezi ca am luat nota 8.5 in bac ( de pilda. ).
In clasa a VIII-a situatia a fost alta. Toti ma faceau in toate felurile si nu imi dadeau nicio sansa. Familia, diriginta in special. Cica de nivel 6-7. Si in examen. 9
Deci, da. Si atunci m-am pregatit singur pentru o perioada. Mai exact. Timp de 2 ore ( de la ora 23 pana la 01, in noaptea examenului  ). Dar cu mentiunea ca am fost o perioada la ore in particular pentru a-mi imbunatati romana.
Dupa examen mi-am dat seama ca parca am ceva potential pe partea aceasta. Si dupa am primit in liceu confirmari din partea multor cadre didactice si persoane din jurul meu. Doresc sa pot realiza tot ceea ce imi propun. Pentru asta, este nevoie de munca. Nu sa invat limba latina. Sau chimie ( clasele IX-X. ), la specializarea filologie. Hmm.

Răspuns Câştigător
| Redsunshine33 a răspuns:

Hei, consider că ai destul timp să te ocupi de bac, și in vara din a 11-a spre a 12-a. Eu am învăţat o lună pentru bac și am luat 9, 20 la română. Deci, se poate, mai ales dacă ești consecvent în ceea ce faci.Tin să mentionez că m-am ocupat destul de putin la română deoarece eu am admitere din biologie și chimie și nu îmi trebuie media de la bac, dar am reușit de când am terminat până pe 25, când am dat bacul să învăţ pentru subiectul 3.
Dar, revenind, dacă îti dorești să ai o medie mare, îti recomand cartea de la Delfin și cea de la Booklet, ambele de a12-a.Iar ca să inveti pentru subiectul 3 mai ușor, eu îti recomand "Eseul, varianta rapidă" de la editura Art.
În ceea ce privește simularea de la istorie eu zic să te prezinti, așa credeam și eu că nu are rost să mă prezint, dar sunt chiar foarte utile, pe mine m-a ajutat, m-a învătat să-mi gestionez timpul și să-mi controlez emoțiile mai bine și să nu intru în panică când nu știu să scriu, rezolv ceva.
Sper, că te-am ajutat.
Dacă mai alte nemăluriri în legătură cu bacul, mă poti întreba.
Succes de pe acum în tot ce ti-ai propus să realizezi!

| AndreiGadea a răspuns (pentru Redsunshine33):

Pot sa ajung cumva sa vorbesc cu tine vocal?

| Redsunshine33 a răspuns (pentru AndreiGadea):

Nu, îmi poti pune aici întrebările.

| AndreiGadea a răspuns (pentru Redsunshine33):

Ok.
Seara o sa scriu aici.

| AndreiGadea a răspuns (pentru Redsunshine33):

Am din partea fratelui meu urmatoarele culegeri:
https://www.librariaonline.ro/......-p10070555
si
https://www.art-educational.ro/......acalaureat
si
http://www.fituici-bacalaureat.ro/ - romana ( eseuri, formatul unui memorator )
Sunt bune de ceva?
+
M-am gandit sa achizitionez: http://www.libris.ro/bacalaureat-2018-limba-si-literatura-roman ( n-ar fi ok? )

| Redsunshine33 a răspuns (pentru AndreiGadea):

Prima este bună, o am și eu. Următoarele două, nu știu, nu le-am avut.Link-ul cu cartea pe care vrei să o cumperi nu mi se încarcă, deci nu știu ce carte e.

| AndreiGadea a răspuns (pentru Redsunshine33):

Aceasta este

| AndreiGadea a răspuns (pentru Redsunshine33):

Merge link-ul acum?

| Redsunshine33 a răspuns (pentru AndreiGadea):

Da, a mers.Nu știu ce să zic, nu am avut-o.