| anonim_4396 a întrebat:

Recomandări de culegeri pentru simulare XI și bacalaureat la limba și literatura română? Intru în clasa a XI-a și doresc să învăț începând cu această vară. Precizez că sunt într-o clasă cu specializarea filologie.
P.s: Doresc nota spre 10 la română ( și în simulare, și în bac ).
https://www.libris.ro/......8-973-47-2
Această culegere ar fi bună pentru pregătirea mea?

4 răspunsuri:
| alexnolen14 a răspuns:

Eu am bacul anul asta la filologie si dupa structura de bac care e acum, sincer nu cred ca mai sunt folositoare aceste culegeri, deoarece sunt exercitii pe text. Insa sa te apuci din a 11a sa te pregatesti intens pentru bac mi se pare exagerat.
Sfatutile mele sunt sa inveti ce ti se preda in a 11a si abia din a 12-a sa inveti la romana toate curentele literare (caracteristici, perioada in care sunt incadrate, teoretician, scriitori care se incadreaza acelui curent) si cel putin o opera de la autorii canonici pentru filologie (ii poti gasi pe internet).

Insa sa ei nota 10 mi se pare ca tine mai mult de noroc la cat de subiectiv e. Depinde si de liceu, anul asta s-au dat multi de 10 la romana la Cantemir. Eu am luat 9.50 si m-am pregatit putin la romana, deoarece mai mult m-am pregatit pentru admitere la facultate.

Deci mai bine gandeste-te la ce facultate vrei sa dai si ar fi bine sa te apuci din a 11a sa te pregatesti. Bacul la filologie nu e greu.

| AndreiGadea a răspuns (pentru alexnolen14):

Problemă.
Profesoara nu ne pregătește laughing

| AndreiGadea a răspuns (pentru alexnolen14):

Si. Din clasa a VIII-a sunt decis sa dau la UBB, Drept.
Am fost in politica aproximativ 2 ani, infiintand chiar si un partid politic pentru tineri, in colaborare cu PSD ( din pacate. ). Am cunoscut multe persoane inteligente in partid care m-au ajutat in legatura cu dreptul.
In fine.
Doresc sa intru pe locuri fara taxa. Am nevoie de medie foarte mare in bacalaureat.
Doresc sa arat ca nu este nevoie de ore in particular ca sa scoti la romana o nota foarte buna, chiar si in simulare.
Totusi. Timp de o luna, doamna profesor a avut probleme medicale. Pana atunci, mi-au predat profesorii foarte buni din liceu la romana. Toti imi spun sa nu ma stresez, ca sunt foarte bun si ca pot sa lucrez de unul singur pe teste. Mi-au recomandat sa prezint teste gata facute de catre mine doamnei profesor de la catedra si sa imi ofere recomandari si impresii.

| AndreiGadea a răspuns (pentru alexnolen14):

Si mai mentionez inca ceva. Niciodata nu am fost elev care sa invete la toate materiile. Nu am fost cu 10 pe linie,, never". Si nici nu voi fi.
La istorie, pentru simularea din clasa a XI-a, nu voi invata. Nici nu cred ca o sa ma prezint.
Doar la romana voi lucra.
Ma sperie faptul ca toti ma lauda la romana. Si pe urma ma voi trezi ca am luat nota 8.5 in bac ( de pilda. ).
In clasa a VIII-a situatia a fost alta. Toti ma faceau in toate felurile si nu imi dadeau nicio sansa. Familia, diriginta in special. Cica de nivel 6-7. Si in examen. 9
Deci, da. Si atunci m-am pregatit singur pentru o perioada. Mai exact. Timp de 2 ore ( de la ora 23 pana la 01, in noaptea examenului laughing ). Dar cu mentiunea ca am fost o perioada la ore in particular pentru a-mi imbunatati romana.
Dupa examen mi-am dat seama ca parca am ceva potential pe partea aceasta. Si dupa am primit in liceu confirmari din partea multor cadre didactice si persoane din jurul meu. Doresc sa pot realiza tot ceea ce imi propun. Pentru asta, este nevoie de munca. Nu sa invat limba latina. Sau chimie ( clasele IX-X. ), la specializarea filologie. Hmm.