| nfs1 a întrebat:

la Sfanta Spovedanie orice pacat poate fi iertat?

Răspuns Câştigător
| SuNaM a răspuns:

Da,la spovedanie orice pacat este iertat, atat timp cat este spus ca pocainta si din suflet, dar pentru asta este totusi o conditie:respecatrea canonului dat de catre preot(daca e cazul) si ca sa fie iertat, trebuie sa pleci de acolo cu gandul de a nu mai repetat pacatul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SuNaM):

Talharul rastignit, a fost iertat pe crucee in ultimele clipe.

| SuNaM a răspuns (pentru anonim_4396):

Care e punctul?

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Orice păcat este iertat dacă nu îl mai practici și te căiești, dar asta nu înseamnă că nu mai suportam consecintele acțiunilor noastre.

| anonimg a răspuns:

Sunt 2 aspecte foarte importante aici:
1. Pacatele trebuiesc marturisite doar lui Dumnezeu. Daca am gresit unui om, atunci ma duc la omul acela si imi cer iertare de la el; dar niciodata nu trebuie sa ne spovedim altora de pacatele noastre. Oare poate un om sa ma ierte in locul lui Dumnezeu? Scriptura ne invata ca doar Dumnezeu poate sa ierte pacatele.
2. Dumnezeu ne iarta pentru ca este in natura Lui sa ne ierte -pentru ca El este dragoste-; dar daca noi repetam pacatul acela si nu-l parasim de tot, atunci ne invartim intr-un cerc vicios si nu ajungem nicaieri. Adica ajungem oriunde in alta parte dar numai in cer nu.
Ai pacate? Atunci pune-te pe genunchi la marginea patului si in singuratatea ta, in gandul tau, in cuvintele tale, cere-I lui Dumnezeu sa te ierte pentru tot raul facut. Si crede ca te iarta, pentru ca nu poate sa nu te ierte. Cere-I si ajutorul ca sa nu mai repeti acele greseli. Daca iarasi ai cazut in pacat, atunci ridica-te iarasi, marturiseste pacatul si lupta mai departe. Razboiul cu pacatele din viata noastra nu se castiga din prima batalie.
Cum spunea si apostolul Pavel:
"Suntem incoltiti in toate chipurile, dar nu la stramtorare; in grea cumpana, dar nu deznadajduiti;
prigoniti, dar nu parasiti; trantiti jos, dar nu omorati." (2Corinteni.4:8,9)
Si in alta parte:
"Caci cel neprihanit de sapte ori cade, si se ridica".(Proverbe.24:16)

| milan9 a răspuns:

Desigur...
IMEDIAT DUPĂ ÎNVIEREA SA (fapt ce confirmă importanţa vitală a ceea ce avea să spună), Mântuitorul Hristos transmis apostolilor HARUL SĂU şi a confirmat puterea acestui HAR de a ierta sau "dezlega" păcatele:

Ioan 20, 21 :"Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi (pe apostoli, ulterior – episcopi şi preoţi). "
Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (lucrare încredinţată Bisericii)
(taina pocăinţei şi iertării- taina Spovedaniei)."

| TrăieşteClipa a răspuns:

Ar fi prea simplu.
Tipul din Biblie YHWH a fost un zeu local al israelitilor.
Israelitii au cam exagerat cu laudele aduse zeului lor si l-au facut cel mai mare si mai tare zeu din parcare.
Nu s-au gandit nicio clipa ca niste zapaciti numiti crestini aveau sa le fure zeul si cartile sfinte.
Iisus a fost evreu pana la moarte si nu a dat de inteles ca ar dori sa schimbe ceva la lege.
Au facut-o altii in numele lui.

| reihiuke a răspuns:

Niciun pacat nu poate fi iertat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am inteles ca pacatele impotriva duhului sfant nu sunt iertate.

| 6684464 a răspuns:

Intrebarea e... poate sa fie iertat vreunul?
Raspunsul... depinde de cel spovedit.

| ExprimareLibera a răspuns:

Doar hula împotriva duhului sfânt nu se iartă.

| Boss_Ionut_1999 a răspuns:

Orice pacat poate fi iertat, trebuie doar sa vrei asta, e simplu, nu-l mai face si caieste-te pentru el.