| Marian_Bogdan_1996 a întrebat:

Rusia aparine Asiei sau Europei?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ambelor continente.

| Azµre a răspuns:

Asia Și EuroAsia!

| Mihaela1964 a răspuns:

Rusia are intindere in ambele continente.

| NGheorghe a răspuns:

Se afla pe amandoua, M-tii Urali desparte Europa de Asia

| AsTheLove a răspuns:

Buna Marian_Bogdan_1996,
Rusia apartine si Asiei, dar si Europei. Teoretic ea este impartita in jumatate, deci ea apartine si Asiei si Europei.
Daca ai vrea mai multe detalii, poti sa consulti un atlas, la harta Europei si sa vezi daca Rusia se afla cu siguranta!

Spor la geografie,
AsTheLove

| Lariii99 a răspuns:

Heii.
Rusia apartine si Asiei.dar si Europei..In Europa se cheama..Rusia si in Asia, Siberia.
Sper ca te-am ajutat.
Fundita? puppy dog eyes

| Andy2013 a răspuns:

Asiei.Asia e despartita de Europa prin Muntii Ural.Bafta!

| Sarcastique a răspuns:

Poate te ajută cu ceva: http://ro.wikipedia.org/wiki/Rusia Baftă!

| dextervs a răspuns:

Pe bune?!
Tu unde au fost la orele de geografie sau esti prea "sm3k3r" pentru ele
Rusia este singura tara care intindera pe doua continente. Cea mai mare parte fiind in asia, dar are si mica parte in europa care este despartina de asia prin granite natirale: munti si lac
P.S: Turcia se afla in aceiasi situatie de a se intinde pe doua continente, dar e cantitate neglijabila cpmparativ cu rusia