| AlexDorinel a întrebat:

De ce în timpul celui de al 2 lea război mondial vesticii au fost aliați cu Rusia și împotriva Europei de Est iar în războiul rece Rusia s-a aliat cu estul?

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Iar ai informatii gresite sau esti neinformat, desi am vazut, la alta intrebare, ca ai aproape 18 ani, deci ai facut ceva istorie.
Tarile vestice (de altfel numai Marea Britanie, Franta si alte cateva ce au fost ocupate de Germania), cu cateva exceptii (Italia aliata cu Germania si tarile neutre), s-au aliat cu Uniunea Sovietica fiindca aveau un dusman comun.
Din tarile estice doar Romania si Ungaria au luptat alaturi de Germania si Italia, celelalte fiind ocupate de Germania.
Inainte de a mai pune asemenea intrebari te sfatuiesc sa citesti cate ceva, de ex. de pe ro.wikipedia.org si vei obtine raspunsuri bune si mai detaliate decat cele pe care le primesti aici.

| Mosotti a răspuns:

Nu zici bine, Germania era aliata cu rusia pentru ca Stalin a avut acest interes ca sa mai traga de timp, stiind ca nemtii vor veni si peste el, si a vrut timp sa se mai inarmeze.
Si nu era contra europei de est ci contra la Anglia si altele.

Rusia era in europa de est, nu puteau rusii sa fie contra tot a lor.

Dupa aia nemtii au rupt pactul si s-au dus peste nemti cu noi si cu altii in mod abuziv, ca hitler vroia sa ia rusia.

Dupa razboi rusii s-au asigurat ca vesticii nu mai pot a se duce peste ei, si de aia au luat ca zona tampon juma de germanie si au bagat-o in gasca estica si s-a separat de vest. Si normal ca au fost doua tabere, Rusii cu tarile din est, si vestul plus SUA partea de vest, si intre ei a fost razboiul rece.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Mosotti):

Daca imi dai voie, ai cateva greseli in prezentare.
Germania nu a fost niciodata aliata cu Rusia. Intre cele doua tari s-a semnat doar un pact de neagresiune in data de 23 august 1939, ceea ce este cu totul altceva din punct de vedere politic. Si nu era impotriva nimanui, deci nu impotriva Angliei. E prea mult de scris sa dezvolt aici circumstantele si scopurile urmarite de cele doua puteri prin incheierea pactului.
Cine vrea sa citeasca, gaseste in mic rezumat aici: https://ro.wikipedia.org/wiki/Pactul_Ribbentrop-Molotov
Zona de tampon luata de rusi de care zici tu nu avea scopul opririi agresiunilor vestului. Impartirea Germaniei si a Europei a fost discutat mai inainte de terminarea razboiului, in februarie 1945 la Yalta, in Crimeia. Contrar intelegerii de la Yalta, rusii au ocupat mai mult de 1/3 din Germania (la inceput Franta nu avea teritoriu german repartizat). chiar vroiau sa ocupe jumatate. Rusii au avut sub administrare doar aproximativ putin mai mut decat 1/4.
Cat priveste razboiul rece, acesta are motive atat de complexe, incat ar trebui zeci de pagini pentru a le prezenta si explica.

| Mosotti a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Pai la pactul ala ma refeream, da, era un pact de neagresiune de fapt, ai dreptate, ca rusii dadeau resurse lui Hitler.
Pai Hitler era impotriva la toti, asta se stie.

Si asta ca asa s-a hotarat, dar avea si scop de zona tampon, ca altfel rusii nu se duceau sa ia jumate de Germanie, nu le-ar fi trebuit si gata.

Razboiu rece e clar ce a vrut, sa arate care e mai tare, e simplu de explicat, si sa detina unul din ei suprematia.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Mosotti):

Hmm, scopul ocuparii Germaniei avea mai multe directii.
1. Pentru implinirea prevederilor din tratatul - cu multe clauze secrete - de la Yalta, care prevedea administrarea teritoriilor germane pe o anumita perioada.
2. Recuperarea pagubelor de razboi. Rusii au demontat toate utilajele din uzinele si fabricile germane de pe teritoriul ocupat si le-au dus in tara lor. Doar asa, cu tehnologie germana au putut sa-si industralizeze tara.
3. Ca cel mai inaintat post al socialismului spre vestul Europei.
De altfel, inca de la Conferinta de la Yalta a conducatorilor tarilor care se considerau deja victorioase, si-au impartit zonele de influenta. Churchill încercase, încă din 1944, într-o întâlnire directă cu Stalin la Moscova, să împartă sferele de influenţa în Europa postbelică pe bază de procente. Conform acestui aranjament, Marea Britanie obţinea 90% de procente influențăîn Grecia, URSS în România 90% şi în Bulgaria 75%. Ungaria şi Iugoslavia erau împărţite în mod egal câte 50%

| Mosotti a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Oricum treaba era clara de la inceput, Franta, Anglia, SUA doreau ca Germania sa se inarmeze ca sa atace pe comunistii de rusi, altrel nu lasau pe nemti sa incalce tratatul din 1919, e f clar.
SUA prima data vroia ca nemtii sa atace pe englezi ca sa-i scape de concurenta economica, apoi democratiile occidentale vroiau sa se duca peste rusi, de frica ca se intinde comunismu si le ia lor averile castigate pe spatele prostilor.

La sfarsit SUA castiga din asta, se bateau astia ca prostii, si veneau ei sa ia tot, se resetau piete de desfacere ca trebuia sa reconstruiesti, tocma bine pentru SUA.
Stim astea, stim ce a fost in spate!

SUA l-a scolit pe Hitler, l-a finantat, etc, ca nu avea el bani de inarmare si altele in 1935 cand Germania era praf si plina de datorii uriase.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Mosotti):

Aici cam ai dreptate.

| Mosotti a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Pai, da, se stie totul doar ca nu se spune, razboiul ala era urmarea la WW1, a fost pregatit si planificat dinainte.
Si WW1, in 10 zile fiecare a declarat razboi la fiecare, erau pregatiti.
Era planificat de cel putin 15-20 ani in urma.

Pai tu nici lovitura de stat nu dai fara sustinere, damite sa faci razboaie aiurea?!
Pe langa ca Hitler n-ar fi ajuns sus, si daca ajungea, nu era lasat sa incalce pactul din 1919, nu se mai inarma, si nu se mai ajungea unde s-a ajuns.
Daca un idiot face asta, ceilalti il lasa? In mod normal nu.

Tratatul 1919 era facut de celelalte democratii, Franta, Anglia, SUA, si de ei trebuia impus, nu asa.

Se minte la TV cum ca astia nu vroiau alt razboi, si de aia nu l-au f pe hitler cand s-a inarmat.
E minciuna, ca daca nu il lasau din pripa, nu era nici un razboi, ca era descoperit si nu putea face mai nimic, ar fi fost oprit lejereanu.

Dar oricum, cand impui un tratat, iti asumi sa fie respectat oricum ar fi, nu fugi de frica si nu impui acel tratat tot de tine facut.

O mafie ma, a marilor nababi! Ptr interesle lor, omoara milioane de oameni planificat.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Dupa ce s-a terminat WW2, toata Europa de Est era plina cu state-marioneta la cheremul rusiei. Mai putin unii care o cam luasera pe ulei gen Yugoslavia si, intr-o mai mica masura, Polonia si Romania.

| johnnny123 a răspuns:

Haide sa te invat ceva, Dorinel, o sa-ti fie de folos pe viitor:
Atunci cand intrebi "De ce [xxxxxx]?", ceea ce urmeaza dupa "De ce" trebuie sa fie o informatie corecta.

Este ok sa intrebi "De ce populatia lumii a crescut in ultimul secol?", dar nu este ok sa intrebi "De ce planeta Marte are atatea culturi de spanac? ".

Prima intrebare spune ca esti un om curios, a doua intrebare spune ca esti spanac.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Te invit sa studiezi istoria, daca vrei sa cunosti corect problemele, ca debitezi doar prostii.

| Zuzu1991 a răspuns:

"vesticii au fost aliați cu Rusia și împotriva Europei de Est"
wow, deci ww2 a fost dus de catre Europa de Est, nu de catre Germania, Austria (care a fost alipita Germaniei cu d'a sila) si Italia care sunt cat se poate de in centru

"Rusia s-a aliat cu estul" GEEZAZ DUDE, unde in balarii ai invatat tu geografie?!? Rusia ESTE ESTUL, in plus nu a fost numai Rusia, a fost URSS care insemna Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste si era formata din majoritatea slavonilor, inclusiv tari care acum vor sa si-o traga rau cu Rusia cum ar fi Ucraina

| Meme10Meme a răspuns:

Nici asta nu știi ba?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Au avut dusman comun : Germania, Iar mare parte din europa de est(mai corect europa centrala) era aliat/controlat de Germania
2. Deindata ce Germania a cazut a continuat razboiul ideologic dintre democratie si comunism, iar europa de est si centrala era sub controlul Rusiei asa ca ideologic erau anti-vest

| tudorvolcano a răspuns:

Învață istorie.
Statele din Europa de Est erau state satelit ale rușilor, rușii aveau trupe pe acele teritorii.

Iar în al Doilea Război Mondial, URSS a fost invadată de puterile Axei, care erau deja în război cu aliații. Practic, au avut un inamic comun, de aici alianța, care nu era chiar alianță.