| claudiad a întrebat:

S-a atins un fir rosu de unul albastru si s-a luat curentul in toata casa, nu mai functiona deloc nici de la panoul de siguranta. Presupunerea mea este ca s-a unit faza cu nulul si s-a produs un scurtcircuit. Intrebarea este ce se poate face acum pentru a reveni curentul? Exista riscul sa se strice aparatele electrice? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Panamax a răspuns:

Se strica doar carnea in frigider.
A sarit siguranta generala in amonte de panoul tau de sigurante.
Asigura-te ca firul rosu si cel albastru sunt separate de data asta.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai fire dezizolate prin casa? Separa firele si izoleaza-le si cupleaza sigurantele, daca sunt automate.

| anonimg a răspuns:

Sfatul meu este să le lași neatinse și să chemi un electrician. Îi găsești pe olx până nu se termină și bateria de la telefon.