| Nouvel a întrebat:

Buna dimineata.
La bloc, pe casa scarilor exista acele tablouri electrice generale cu siguranta pentru fiecare apartament.
Intrebarea mea este daca se poate pune un sigiliu, ceva, pe sigurante pentru a se vedea daca cineva a umblat la ele.
Multumesc.

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din punct de vedere tehnico-legal, acel tablou trebuie sa fie inchis accesului tuturor persoanelor neautorizate electric!
O cheie de acces trebuie sa fie la administratur, una la seful de scara si una la un apartament alaturat tabloului - fiecare predat cu semnatura (ei vor raspunde in caz de orice incident).

| Nouvel explică (pentru Bula):

Usile sunt inchise cu lacat. Sunt cheile pe la Asociatie si prin bloc. Dar fara o dovada certa ca s-a umblat, nu putem face reclamatii. De asta intrebam de sigiliu. Pus de cei de la Electrica, evident, nu de noi.

| Bula a răspuns (pentru Nouvel):

Un "sigiliu" poate pune administratorul, nu trebuie neaparat "de la electrica".
Cheile trebuie sa fie la persoanele care am scris inainte.
Fiecare detinator de cheie sa noteze intr-un caiet: cand- si de ce s-a deschis tabloul, respectiv sa deschida personal tabloul si sa fie prezent la interven, sa nu dea cheia nimanui!

| Nouvel explică (pentru Bula):

Ooo, pe baza caietelor, ramanem fara nimic in case.
Sigiliu pe siguranta, daca nu ai inteles, nu pe usa.

| Bula a răspuns (pentru Nouvel):

Pe sigurante nu se pot pune sigilii.

| darrio2007 a răspuns:

Iti pui lacat cu trei chei. Cate una la apartamentele respective. De obicei sunt trei sigurante generale de la trei apartamente la o usiță. Din cei trei cineva a umblat, daca se va intampla asta.

| Nouvel explică (pentru darrio2007):

E panou vechi. Usa e inchisa cu lacat. 6 chei? Ca 6 apartamente sunt la un panou. Sunt cheile pe la Asociatie si prin bloc. Dar fara o dovada certa ca s-a umblat, nu putem face reclamatii. De asta intrebam de sigiliu. Pus de cei de la Electrica, evident, nu de noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e tablou de tip invechit cu o usa din aceea de protectie de tabla si sigurante fuzibile de tip "patron", se poate pune lacat si vorbit cu administratorul cand e nevoie sa deschizi. De altfel nici nu cred ca e voie sa faci interventii asa la tablouri electrice fara vreo autorizatie de la ANRE.
Sigiliu pe sigurante nu cred ca exista. De umblat tot cineva de pe acelasi palier umbla banuiesc si asta poti sa urmaresti si tu.

Daca e tablou mai modern cu sigurante automate (clapeta sus-jos), atunci fiecare apartament are cheie pentru contorul lui si acces la sigurante, iar in felul asta nu poate umbla nimeni strain.

| Nouvel explică (pentru anonim_4396):

E panou vechi. Usa e inchisa cu lacat. Sunt cheile pe la Asociatie si prin bloc. Dar fara o dovada certa ca s-a umblat, nu putem face reclamatii. De asta intrebam de sigiliu. Pus de cei de la Electrica, evident, nu de noi.
La nivelul meu nu este panou.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nouvel):

S-a intrerupt curentul si banuiesti ca a scos cineva siguranta ta si a pus-o inapoi de intrebi de sigiliu?
Pe acele sigurante vechi nu se mai pune niciun sigiliu. Usa cu lacat e singurul sigiliu.

| Nouvel explică (pentru anonim_4396):

Se intrerupe curentul in diferite apartamente cand proprietarii sunt plecati in vacante. Da, si la mine. Cel mai bine se vede la frigidere/congelatoare. Dar am vecini la care li se reseteaza unele deviceuri (nu ma pricep). Asta, in conditiile in care nu se intrerupe in tot blocul. La usa cu lacat, iata ca se umbla. Nici nu stim in cine sa avem incredere si pe cine sa suspectam.

| Ardelean_Andrei_ a răspuns:

Și dacă cineva cumpără o cheie universală de pe internet pentru acele panouri de siguranțe?