| anonim_4396 a întrebat:

Sa fac o facultate la zi sau una la IFR? Argumentati,spuneti de ce la zi, de ce la IFR?
Exista vreo diferenta la diploma de absolvire?

1 răspuns:
| Bacemi a răspuns:

Nu stiu de diferenta la diploma, depinde de la o universitate la alta.
Eu unul am facut la distanta si regret.
Cand esti la zi altfel poti sa te implici in proiecte, sa faci practica, eventual te si legi de un loc de munca de pe bancile facultatii.
E ceva mai provocator, dar daca tu chiar vrei sa practici in domeniul ala, e singura varianta.
Altfel pierzi cativa ani si cheltui cateva zeci de milioane pe nimic.
Oricine te angajeaza o face pentru profesionalismul tau si ceea ce sti sa faci. Poti sa ai tu si zece hartii. In ziua de azi nu se plateste doar ora ci valoarea pe care o oferi in ora aceea. Cel putin pentru cei care vor sa ajunga mai sus de minimul pe economie.
Altfel, la fel de bine poti reusi si fara facultate, daca esti descurcaret, te duce mintea si nu fugi de munca.
Facultatea la distanta o faci doar daca ai o pila undeva si iti trebuie doar ca sa fie. Cand ai ceva deja stabilit. Altfel, nu ii vad rostul.