| NicuGandac a întrebat:

Sal am si eu o,, mica" problema am o profa de istorie de tot rasu ne da vreo 2, 3 pagini studentesti de invatat si cum pot sa invat atat? cel mai bun raspuns o fundita

Răspuns Câştigător
| DianaIstratii a răspuns:

Buna! Si eu am un astfel de prof, ne dadea o multime de pagini, si nici macar nu ne explica tema. l-am rugat de multe ori sa ne-o explice ca sa ne fie mai usor, dar el tot continue sa nu ne explice. De atunci am inceput sa invat doar ceea ce este mai important, astfel poti sa subliniezi cu creionul in carte citeva fraze(asa iti va fi mai usor)...Ar putea sa te ajute si colegii, am sa-ti spun o metoda de-a meabig grin.Atunci cind nu stiu ce sa povestesc, cind proful nu s euita la mine ii fac un semn colegului de banca sa imi sopteasca sau sa imi scrie cu un scris putin mai evidentiat inceputul frazei, apoi imi aduc aminte si continuarea.:dBafta!winking

| NicuGandac explică (pentru DianaIstratii):

Mia placut foarte mult raspunsul tau mersi pentru elbig grin

| DianaIstratii a răspuns (pentru NicuGandac):

Cu placerehappywinking

10 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Invata si tu doar pentru un 6 sau un 7, presupun ca la profa ta daca inveti tot ai 10.Nu invata tot..invata si tu ce-i mai important.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Uite un mic ghid de învățare, îți va folosi! http://www.lecturirecenzate.ro/2012/08/03/teste-examene-1-motivatia/

| CoMyYySiAtat a răspuns:

Pai daca tu stai pe TPU nici nu ma mir ca nu reusesti!

| NicuGandac explică (pentru CoMyYySiAtat):

Auzi u dc crezi ca sa infiintat TPU? eu cred ca sa infiintat pentru oameni care au nevoie de raspunsuri nu? si pe bune acum schimbati atitudinea nu o sa ajungi departe asa... sfatul meu bafta!(mai sunt si oameni destia)

| CoMyYySiAtat a răspuns (pentru NicuGandac):

Ai avut o intrebare, ti-am raspuns la ea! Ma bucur ca ma consideri o idioata, dar e doar parerea ta! Nu stiu ce clasa esti tu, dar eu sunt in a 9-a si stau pe TPU doar seara, iar la note se vede foarte bine asta, tinand cont ca, cea mai mica nota a mea a fost 8 ( din a 5-a pana acum), iar cea mai mica medie anuala 9, 92 ( intr-a cincea ). In concluzie mi-am invatat in loc sa-mi pierd timpul si sa-mi plang de mila sau sa jignesc profesorii si am note destul de bune!
Imi imaginez ca te gandesti ca scriu minciuni sau ca o sa-mi dai o replica pe care o consideri desteapta si de ce nu, poate chiar este, dar nu-i nimic, nu-mi pasa! Tot ce am vrut sa fac cu acest raspuns a fost sa-mi argumentez si explic vorbele de mai devreme si daca nu am reusit imi pare rau. Iar despre atitudinea mea... las-o asa cum e ca am ajuns departe cu ea si m-a ajutat mult prea mult ca sa mi-o schimb!

| Caracteromule a răspuns:

Asa sunt toti profii de istorie!

Incearca sa nu tocesti, tocit inseamna sa citesti lectia cap-coada de 100 ori pana o retii ca pe poezie, nu asa se face, uite cum invat eu si e foarte eficient!

Citesti jumatate de pagina maxim si conspectezi, citesti si tragi concluziile, si incerci sa retii, si tot asa toata lectia, si la urma o spui cu cuvintele tale si o sa-ti vina mai usor, eu asa fac si am note bune(8-9-10) sper ca te am ajutat si succes la ore happy

| evilcookies a răspuns:

In primul rand, in ce clasa esti? Fiindca vei ajunge in clasa a 12-a si vei realiza ca ce-ti da sa inveti acum este un chilipir pe cat vei avea de invatat atunci! Scoate ideile "principale" sau incearca sa faci un scurt rezumat al lectiei.

| AlexHandmade a răspuns:

Eu spun ca pot dac ai incredere in tine. Poti face asta delimiteaza paragrafe printr-o linie pnct sau ce vrei tu ca sa stiu si apoi citestele pe fiecare de mai multe ori si apoi iar si iar si o sa iti intre in cap