| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a întrebat:

Salut, TPU.
Profa la care fac pregatire la istorie mi-a spus sa cumpar o carte ce cuprinde toate lectiile la istorie pentru bac.
Cartea este structurata foarte bine, doar ca e foarte mult de invatat. Sunt 200 de pagini, cum le-as putea invata? Si cam cate sa invat pe zi? Multumesc

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiecare are un stil al sau. Eu, de exemplu, citeam inati toata lectia cu mare atentie (nu ma intrerupeam deloc, aveam grija ca atunci cand ma apucam de invatat sa nu am in incapere telefon, televizor, calculator, sau ca acestea sa fie complet inchise si scoase din priza). Cautam in dictionar daca nu intelegeam vreun cuvant, reluam propozitiile care imi erau neclare. Apoi imparteam in paragrafe logice (pe idei). Citeam fiecare paragraf de cam 3 ori, il repetam o data in gand cu cartea inchisa, dar uitandu-ma in carte cand aveam nelamuriri si apoi, cam de doua ori fara sa ma mai inspir din carte. In ritmul asta, trebuie sa inveti cam 4 pagini intr-o ora si jumatate daca nu ai antrenament si in 50 de minute daca ai antrenament.
In plus, gandeste-te ca la tine nu e materie noua, e materia care s-a predat in clasa (daca ai fost foarte atent, inca iti mai amintesti mult de tot din clasa, eu imi aminteam, in liceu, aproape jumatate din materie doar fiind atenta in timpul predarii) si ai si invatat-o in timpul liceului in fiecare saptamana (fiind materie de bac banuiesc ca ai invatat cu grija fiecare lectie foarte bine la vremea ei). Cred ca te-ai speriat tu, dar din experienta mea, o data ce ai invatat ceva foarte bine, nu uiti repede, relaxeaza-te si incearca sa-ti amintesti ce ai invatat ca doar nu ai pierdut 4 ani in liceu degeaba.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

200 de pagini nu sunt deloc mult, daca inveti doar 4 pagini pe zi, o sa o termini pana la sarbatori. Nu pot sa cred ca pentru un examen ed la bac este atat de putina materie, esti un norocos in cazul acesta. Cand am dat eu bacul, cea mai mica carte era cea de filosofie si toti isi alegeau filosofia. Avea 200 de pagini si era practic jumatate din orice alta materie. am invatat-o in trei saptamani si am luat 9, 75

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk explică (pentru Brigaela):

Doamna Brigaela, am un repsect nespus de mare pentru dvs! Ma puteti ajuta, va rog frumos, in legatura cu invatatul? Cum fac sa invat 4 pagini pe zi? Citesc de mai multe ori lectia pana o inteleg? Sau citesc fiecare paragraf de zeci de ori pana-l retin? Va multumesc.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk explică (pentru Brigaela):

Va multumesc din suflet, sunteti extraordinara! Meritati toate aprecierile din lume.

| Brigaela a răspuns (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Multumesc, esti amabil. Succes!

| Brigaela a răspuns (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Fiecare are un stil al sau. Eu, de exemplu, citeam inati toata lectia cu mare atentie (nu ma intrerupeam deloc, aveam grija ca atunci cand ma apucam de invatat sa nu am in incapere telefon, televizor, calculator, sau ca acestea sa fie complet inchise si scoase din priza). Cautam in dictionar daca nu intelegeam vreun cuvant, reluam propozitiile care imi erau neclare. Apoi imparteam in paragrafe logice (pe idei). Citeam fiecare paragraf de cam 3 ori, il repetam o data in gand cu cartea inchisa, dar uitandu-ma in carte cand aveam nelamuriri si apoi, cam de doua ori fara sa ma mai inspir din carte. In ritmul asta, trebuie sa inveti cam 4 pagini intr-o ora si jumatate daca nu ai antrenament si in 50 de minute daca ai antrenament.
In plus, gandeste-te ca la tine nu e materie noua, e materia care s-a predat in clasa (daca ai fost foarte atent, inca iti mai amintesti mult de tot din clasa, eu imi aminteam, in liceu, aproape jumatate din materie doar fiind atenta in timpul predarii) si ai si invatat-o in timpul liceului in fiecare saptamana (fiind materie de bac banuiesc ca ai invatat cu grija fiecare lectie foarte bine la vremea ei). Cred ca te-ai speriat tu, dar din experienta mea, o data ce ai invatat ceva foarte bine, nu uiti repede, relaxeaza-te si incearca sa-ti amintesti ce ai invatat ca doar nu ai pierdut 4 ani in liceu degeaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa retii tot ce scrie acolo.
Tu trebuie sa o citesti!
Daca o citesti de doua sau trei ori pana la bac ai retinut minim 50% din ce scrie acolo iar la bac nu da decat 5% din ce scrie acolo deci daca retii jumaatete din acea carte treci cu brio.

| Krises a răspuns:

Salut, daca dai bac la Istorie e clar ca esti pe profil Uman, daca nu ma insel inseamna ca dai bacul doar din istoria care o faci in clasa a 12-a, iar in clasa a12-a faci istoria Romaniei, cumpara cartea, o sa te ajute, dupa ce termini de facut meditatii, mai stai si tu 1-2 ore cu " burta " pe acea carte( daca nu stai atat, macar juma de ora) si fa un rezumat la tot ce citesti, citeste cu voce tare si dupa ce ai citit lectia de 2-3 ori fa un rezumat la ce ai citit, dupa ce ai facut asta, scrie-l intr-un caiet, fa si tu asta in fiecare zi, iar dupa repeta din acel caiet cand se aproprie bac-ul, sper ca te-am ajutat, spor la invatat.