| ozil a întrebat:

Cine ma poate ajuta si pe mine cu niste filme care sunt facute dupa carti big grin. Sunt pe ultima suta de metri cu lectura si habar n-am ce sa prezint. MS

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Mara, Padurea spanzuratilor, Ion - blestemul pamantului, blestemul iubirii, Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi, Harry Potter, Pe aripile vantului, La rascruce de vanturi, Cocosatul de la Notre Dame, Cei trei muschetari, Laleaua neagra, Robin Hood, Ivan Hoe, Contele de Monte Cristo, Robinson Crusoe, Insula misterioasa, Ocolul pamantului in 80 de zile, Toate panzele sus, Love Story, Codul lui Davinci, Merlin, Arthur si cavalerii mesei rotunde, Crima din Orient Express, etc.
Http://www.raluk.ro/10-mari-ecranizari-dupa-bestseller-uri/

4 răspunsuri:
| justagirl2 a răspuns:

Contele de monte cristo, cei 3 muschetari, my lovely bones, ana karenina, pe aripile vantului

| BiaBubulina a răspuns:

Pai Twilight de Stephenie Meyer gasesti pe net
Iti spun eu
Sunt 4 filme Breaking Dawn,Saga, Amurg, Eclipsa
O fata Bella se muta la tatal ei in clasa a xii-a.Parintii ei erau divortati.La scoala isi face prieteni noi, dar, este o familie Cullen care erau singuratici si veneau numai in zile reci.Intr-o zi la ora de chimie mi se pare, au stat amandoi in banca.S-au cunoscut dupa care au plecat.A doua zi era sa o calce masina iar el s-a grabit si a apasat in masina si a facut o urma adanca.A trecut peste asta Bella.A treia zi niste baieti s-au luat de ea, iar Edward ( asa il cheama pe Cullen) a ajuns la ea cu masina si s-a uitat urat la aia si au fugit.Cand sa o duca acasa pune mana pe el si vede ca e rece si s-a speriat. Apoi cauta pe net toate abilitatile astea si gaseste ca este vampir.Noapte nu poate sa doarma are cosmaruri iar tatl ei ii pune ceva la pat. Dupa multe altele ajung sa fie impreuna, sa-i cunoasca familia acestia avand o putere atat de mare incat sa nu o muste.Un alt clan este cel al vampirilor din padure si cel al varcolacilor. Unul dintre varcolaci Jacob o place si vrea s-o apere de vampiri.Ea renunta si este pusa in jocul mortii deoarece este vanata de celalat clan de vampiri.Varcolacii ii omoara pe toti trei vampiri rai. Apoi Edward pleaca si o paraseste, ea plange si incearca se sinucida, el are o imagine in cap cand o vede punandu-si capat zilelelor si incearca si el sa se sinucida.Sora lui Alice fuge dupa ea si o ia si o duce la Edward.Ea il opreste sa se sinucida. Apoi de tribunalul vampirilor este pusa sa devina vampir.In fine, Alice se ofera sa o muste ea.O cere in casatorie se casatoresc Jacob e super gelos dar trece. Apoi pleaca in vacanta Bella ramane gravida.Crede ca o sa moara pentru ca era praf la fata, alba, urata, obosita si era sete de sange. Apoi pe patul de spital o injecteaza cu veninul lui o musca dar nimic.Se pregateau s-o inmormanteze.L-a sfarsit o arata la fata si isi deschide ochii rosii.Atunci e vampir.Mai e si continuarea cand fata creste si e mare dar nu a aparut

Merit Funda chiar daca nu tie de folos
:-))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Harry potter, Hercule Poirot de Agatha Christie The lord of the Rings
The Da Vinci Code
Gone with the Wind
Pride and Prejudice
The Firm
Gossip Girl
Psycho
Postasul suna intotdeauna de doua ori (The Postman Always Rings Twice)
Pacientul englez (The English Patient)
Mai cauta si pe google ca sunt sigura ca gasesti mai mult.

| Alexya97 a răspuns:

Stapanul inelelor, harry potter, twilight, codul lui da vinci, pe aripile vantului, zbor deasupra unui cuib de cuci, a clockwork Orange, mandrie si prejudecata, bridget"s jones diary, cronicile din narnia. Sper ca ti-am fost de ajutor.