| aly a întrebat:

Vreau sa ma mut la alt liceu.Sunt clasa a-10-a pe mate-info bilingv si nu imi place nimic (colegii,materia, majoritatea profesorilor).Eu vreau sa merg pe medicina si vreau sa ma mut la alt liceu pe Stiinte ale naturii). Intrebarea mea este:cand pot sa ma mut si daca merita.Adica eu vreau foarte mult sa fac bio, chimie si chiar nu ii suport pe colegii mei retardati si fitosi
P.S Sunt la un liceu din top din tara.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Acum te vei putea transfera numai in vacanta dintre semestre si numai daca media ta de promovare a clasei a IX-a este mai mare decat a ultimului promivat de la profilul unde vrei sa te transferi. De asemenea, schimband profilul, va trebui sa sustii si examene de diferente, conform ROFUIP, citez:
"ART. 223. Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
  a) în cadrul învăţământului liceal, elevii din clasa a IX-a se pot  transfera numai după primul semestru, dacă media lor de admitere este cel puţin egală cu media ultimului admis la specializarea la care se solicită transferul; în situaţii medicale deosebite, elevii din clasa a IX-a a învăţământului liceal pot fi transferaţi şi în cursul primului semestru sau înainte de începerea acestuia, pe baza avizului comisiei medicale judeţene/a municipiului Bucureşti, cu respectarea condiţiei de medie, menţionate anterior;
  b) în cadrul învăţământului liceal, elevii din clasele a X-a - a  XII-a/a XIII-a se pot transfera, de regulă, dacă media lor din ultimul an este cel puţin egală cu media ultimului promovat din clasa la care se solicită transferul; excepţiile de la această prevedere se aprobă de către consiliul de administraţie;"

| Crainstorm20 a răspuns:

Du-te l mate-info nu sriinte ale naturii!
Mate-info = chimie biologie. In plus inveti si alte materii mai folositoare, usoare!

| aly explică (pentru Crainstorm20):

Sunt pe mate-info...

| Crainstorm20 a răspuns:

Scuze. Mai bine ramai pe asa! Alti se muta si regreta.
tongue
Totusi asa la mate-info ai mai multe posibilitatiiin viata!
Dintre care:
-Arhitect
-Doctor
-programator.
-economist
-agent marketing
-Manager
-Sef de institutie

Tin sa precisez:
Optiunea ta se poate schimba! Deasemenea colegii sau elevi sunt aceiasi in principal. Degeaba te muti!

Si de asemenea joburile bazate pe mate > joburile bazate pe filo!
Si salariiile sunt asa!
Plus posibilotatea de-a lucra in strainatate pe sume f.mari!

SUCCES!